W tym roku rolnicy z gminy Łuków podziękują za plony w Zarzeczu Łukowskim, a uroczystość odbędzie się w niedzielę 23 sierpnia.

  Jednym z elementów obchodów będzie konkurs wieńców dożynkowych, w którym jury oceni 16 propozycji. Oprócz tego organizatorzy z Gminnego Ośrodka Kultury w Łukowie zachęcają mieszkańców Zarzecza Łukowskiego do udziału w konkursie na najciekawszą dekorację dożynkową domostwa. Nagrodą będzie 500 złotych. Zainteresowani tą propozycją mogą się zgłaszać do sołtysa do najbliższej soboty. Tego samego dnia, czyli 22 sierpnia wieczorem dekoracje oceni objazdowe jury, a wyniki zostaną ogłoszone dzień później podczas święta plonów.

  Obchody rozpocznie w niedzielę o 12.45 przemarsz korowodu dożynkowego z wieńcami. O 13.00 w kościele parafialnym w Zarzeczu Łukowskim zostanie odprawiona dziękczynna msza święta, a po niej nastąpi obrzęd przekazania dożynkowego chleba władzom samorządowym Gminy Łuków.

  W programie święta plonów jest także ogłoszenie wyników konkursów – na najładniejszy wieniec i dekorację dożynkową oraz krótka część artystyczna. Wystąpią w niej zespoły ludowe: „Niezapominajki” z Dminina, „Kumpele” z Gręzówki, „Jagódki” ze Żdżar i „Zarzeczanki” z Zarzecza Łukowskiego, a także chór miejscowej parafii „Corde Christi” oraz Dziecięcy Zespół Pieśni i Tańca „Jata”.

  Dożynki będą się odbywać z zachowaniem reżimu sanitarnego. Oznacza to m.in. że uczestnicy uroczystości mają obowiązek zakrywania ust i nosa, dezynfekcji dłoni i zachowania dystansu społecznego.