Ponad 100 skontrolowanych pojazdów, 85 przekroczeń prędkości i 4 zatrzymane prawa jazdy. To efekty pracy mundurowych z łukowskiej drogówki w trakcie jednodniowej akcji „Prędkość”. „Niechlubnym rekordzistą” był 34-latek, który jechał w Łukowie z prędkością 166 km/h.

W miniony piątek w ramach akcji „Prędkość” policjanci z łukowskiej drogówki sprawdzali prędkość aut poruszających się po drogach, m.in. w miejscowościach, gdzie według informacji naniesionych na Krajową Mapę Zagrożeń Bezpieczeństwa kierujący pojazdami przekraczają dozwoloną w obszarze zabudowanym prędkość.

Funkcjonariusze zatrzymali 85 kierowców, którzy jechali z prędkością niedozwoloną. Każdy z nich poniósł już konsekwencje, a ich „konta” wzbogaciły się o punkty karne. Wśród nich znaleźli się też i tacy, którzy  przekroczyli dozwoloną prędkość w obszarze zabudowanym o ponad 50 km/h. Niechlubnym rekordzistą okazał się 34-letni łukowianin, który kierował swoim BMW na ulicy Wojska Polskiego i przy ograniczeniu do 70 km/h jechał z prędkością 166 km/h. Mężczyzna nie kwestionował pomiaru miernika prędkości, ale nie „przyjął” mandatu gdyż twierdził, że przekroczy wówczas 24 punkty karne. Jego sprawa zostanie skierowana do rozpatrzenia przez Sąd. Niemniej jednak 34-latek i inni kierujący z ciężka nogą” już stracili prawa jazdy.

Policja kolejny raz apeluje do kierowców o zachowanie rozsądku na drodze i jazdę zgodną z przepisami. Nadmierna prędkość to nadal jedna z głównych przyczyn wypadków drogowych. Jadąc za szybko ryzykujemy życie i zdrowie swoje oraz innych uczestników ruchu drogowego.

Przypominamy, że w Polsce obowiązują następujące limity prędkości:

Obszar zabudowany – 50 km/h

Poza obszarem zabudowanym :

Droga jednojezdniowa – 90 km/h

Droga dwujezdniowa – 100 km/h

Drogi ekspresowe:

Droga jednojezdniowa – 100 km/h

Droga dwujezdniowa – 120 km/h

Autostrady – 140 km/h

Strefy zamieszkania – 20 km/h.