Rok 2022 będzie w Łukowie nie tylko rokiem bł. kard. Wyszyńskiego, ale również rokiem Bronisława Chącińskiego. Taka uchwała, na wniosek radnego Łukasza Bobera, została podjęta podczas ostatniej sesji Rady Miasta.

  Bronisław Chąciński urodził się w 1868 roku w Nagórzycach koło Piotrkowa Trybunalskiego. W Łukowie zamieszkał w roku 1897. Prowadził praktykę lekarską. Dał się poznać jako osoba zaangażowana w lokalne sprawy. Założył oddział Polskiego Czerwonego Krzyża, Straż Ogniową i udzielał się w organizacjach społecznych. Zainicjował budowę miejskiej łaźni i elektrowni. To z jego inicjatywy zmodernizowano i zreformowano szpital miejski. Powołał do życia lokalną prasę: „Pamiętnik Łukowski” oraz „Głos Ziemi Łukowskiej”. Udzielał się w samorządzie przedwojennym, zasiadając w Zarządzie Łukowskiej Rady Powiatowej i pełniąc funkcję prezesa Rady Miejskiej. Zmarł nagle 13 czerwca 1922 roku podczas wygłaszania przemówienia z okazji odsłonięcia tablicy upamiętniającej bohatera Powstania Styczniowego, księdza Stanisława Brzóskę.

  W 2022 roku przypada 100. rocznica śmierci doktora Chącińskiego oraz 100. rocznica nadania mu tytuły Honorowego Obywatela Łukowa. „Warto po latach na nowo przypomnieć sylwetkę zasłużonego mieszkańca naszego miasta” – podkreśla inicjator uchwały radny Łukasz Bober.

  Uchwałę o ustanowieniu roku 2022 w Łukowie „Rokiem Bronisława Chącińskiego” poparło 19 radnych. Radna Ewa Rybicka – Sicińska wstrzymała się od głosu.

  Podczas sesji, na której przyjęto tę uchwałę radny Leonard Baranowski zapowiedział, ze przygotuje wkrótce wniosek, aby przyszły rok był w mieście także „Rokiem Błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszki”.