Na sobotę 19 czerwca zaplanowano uruchomienie pierwszej linii testowej komunikacji miejskiej w Łukowie. Autobusy należące do PKS w Łukowie S.A. przez najbliższe miesiące będą za darmo wozić mieszkańców miasta m.in. nad zalew Zimna Woda oraz w kierunku dworca kolejowego.    

  Pierwsza z tras, nosząca symbol „Ł1” liczyć będzie około 12 kilometrów. Start linii wyznaczono w obrębie osiedla Nowy Łuków, na ul. Wereszczakówny, przy kościele Świętego Brata Alberta. Autobusy oznaczone specjalnie na potrzeby testowej komunikacji przejeżdżać będą następnie w sąsiedztwie dużych osiedli mieszkaniowych: Sienkiewicza i Unitów Podlaskich, by skręcić w ul. Wyszyńskiego, Międzyrzecką, 11 Listopada (w sąsiedztwie kolejnych osiedli: Chącińskiego i Klimeckiego). Następnie  pojazdy komunikacji miejskiej skręcać będą w Al. Kościuszki, ul. Popiełuszki, Al. Wojska Polskiego, ul. Wiatraki, Zimna Woda, kończąc swój bieg nad zalewem o tej samej nazwie. Powrót autobusów odbywał się będzie na tej samej trasie, a częstotliwość ich kursowania określono co 60 minut. Komunikacja funkcjonowała będzie 7 dni w tygodniu, a przejechanie pełnej trasy trwać ma natomiast około 30 minut.

  Dodatkowo we wrześniu uruchomiona zostanie kolejna linia – zwana „Ł2” – która będzie wiodła z południowej części Łukowa w kierunku dworca kolejowego przy ul. Dworcowej, a także z powrotem. Jej rozkład ma być skorelowany z odjazdami pociągów.

  Wprowadzenie testowej komunikacji miejskiej w Łukowie poprzedzi kampania informacyjna Urzędu Miasta Łuków i spółki PKS. Do mieszkańców dotrzeć mają m.in. kopie rozkładów jazdy, planowane są także akcje informacyjne w lokalnych mediach, na słupach ogłoszeń oraz w Internecie. W przypadku zainteresowania mieszkańców zaproponowanymi rozwiązaniami, burmistrz Piotr Płudowski proponował będzie radnym wprowadzenie komunikacji na stałe. Co ważne, przejazdy w ramach pilotażowej komunikacji będą darmowe, będą też miały na celu przyzwyczajenie mieszkańców do tego sposobu poruszania się po mieście.