Zaczęło się w 2016 roku, gdy pasjonaci historii z gminy Łuków i Łukowa zorganizowali pierwszy nocny Pieszy Rajd Powstańczy im. ks. Stanisława Brzóski. Okazją była wtedy 153. rocznica wybuchu Powstania Styczniowego. Obecnie kończą się przygotowania do czwartego marszu, który odbędzie się nocą z 25 na 26 stycznia.
Uczestnicy Rajdu podzieleni będą na dwie grupy. Jedna grupa wyruszy z Wiśniewa, druga z Łukowa. Przejdą nocą trasami liczącymi po około 25 kilometrów do pomnika ks. Stanisława Brzóski w rezerwacie Jata. Wymarsz na trasy rajdu poprzedzi Msza Święta w intencji Ojczyzny, która odprawiona zostanie w kościele św. Rocha na łukowskim cmentarzu o godzinie 18.00, a w Wiśniewie w kościele Najświętszego Serca Jezusowego o godzinie 17.00. Do udziału w tym wydarzeniu zapraszają Łukowskie Stowarzyszenie Rozwoju, Towarzystwo Przyrodniczo – Historyczne „Orlik”, gminy Łuków i Wiśniew, Wyższe Seminarium Duchowne Diecezji Siedleckiej im. Jana Pawła II, Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej Łuków oraz Nadleśnictwo Łuków. Patronat honorowy nad Rajdem objął biskup siedlecki Kazimierz Gurda oraz prezes Instytutu Pamięci Narodowej Jarosław Szarek.
Szczegółowe informacje o Rajdzie oraz o zapisach znajdziecie Państwo na stronie Towarzystwa Przyrodniczo – Historycznego Orlik.