15 listopada obchodzimy Światowy Dzień Rzucania Palenia Tytoniu. W związku z tym łukowski SANEPID przekazuje informacje na ten temat.
Na początku lat 90. konsumpcja tytoniu w Polsce należała do najwyższych na świecie. Rocznie sprzedawano ponad 100 mld papierosów. Od tego czasu poziom palenia spadł o ponad połowę, a w 2017 konsumpcja papierosów wyniosła około 40 mld sztuk. Jednak papierosy nadal pali około 8 mln Polek i Polaków.
W 1990 roku przeprowadzono badania wśród kobiet w ciąży. Wyniki pokazały, że prawie 30% z nich paliło w czasie ciąży. 27 lat później w badaniu przeprowadzonym na ogólnopolskiej próbie, w ciąży paliło już tylko ok. 6% kobiet.
Z drugiej strony te 6% kobiet palących w okresie ciąży to nadal około 25 tysięcy noworodków bezpośrednio eksponowanych na dym tytoniowy już w łonie matki.
Badania naukowe wykazały, że ponad 50% czynników rakotwórczych znajdujących się w dymie papierosowym przenika przez łożysko i dostaje się do organizmu dziecka!
Rzuć palenie już dziś!
Źródło: Zatoński W. Droga do zdrowia. Historia przeciwdziałania chorób odtytoniowych w Polsce. Fundacja Promocja Zdrowia”, Warszawa 2004.