Polska Agencja Prasowa zmierzyła jakość życia w miastach i wioskach. Oceniając samorządy brano pod uwagę takie informacje jak dostępność zieleni, jakość dróg, inwestycje, czy poziom edukacji. W rankingu uwzględniającym wszystkie gminy w kraju, Łuków znalazł się na 603 miejscu.

Serwis Samorządowy PAP ogłosił wyniki trzeciej edycji rankingu „Gmina Dobra do Życia”. Opracowano go na podstawie 63 wskaźników cząstkowych. Zbadano m.in. dostępność zieleni, walory estetyczne krajobrazu, zanieczyszczenie środowiska, wydatki inwestycyjne, jakość dróg, sieci wodociągów i kanalizacji, poziom edukacji, liczbę żłobków i przedszkoli, a nawet zasoby bibliotek. Te dane po przeliczeniu dały Wskaźnik Jakości Życia, a jego wartość stała się podstawą lokaty w rankingu. W rankingu znalazły się wszystkie gminy w Polsce, których jest 2477.

Pierwsze trzy miejsca zajęły Kleszczów, Osielsko i Podkowa Leśna.

Wyniki rankingu ogłoszono w pięciu kategoriach: miasta na prawach powiatu, strefy podmiejskie miast na prawach powiatu, gminy z siedzibą powiatu, gminy miejskie i gminy miejsko-wiejskie z miastem powyżej 5 tys. mieszkańców, gminy wiejskie i miejsko-wiejskie z miastem poniżej 5 tys. mieszkańców.

W zestawieniu miast, Łuków znalazł się na 603 miejscu. Wśród podobnych miast województwa lubelskiego wyprzedziły nas Puławy, Lubartów, Biłgoraj i Łęczna. Natomiast wśród gmin wiejskich najlepiej w naszym powiecie mieszka się w Gminie Łuków (840 miejsce). Kolejne nasze gminy znalazły się poza pierwszym tysiącem:

Gmina Adamów – 1199

Gmina Trzebieszów – 1288

Gmina Stanin – 1461

Gmina Krzywda – 1596

Gmina Stoczek Łukowski – 1825

Gmina Serokomla – 1841

Gmina Wojcieszków – 1934

Gmina Wola Mysłowska – 2085