Ponad tysiąc dolarów straciła korespondująca z oszustem 16-latka. Znajdujący się w „stresie pourazowym” Howard w ramach podziękowań za zrozumienie jego problemów i słowa otuchy obiecał dziewczynie 570 dolarów. Aby jednak je dostała, musiała dokonać niewielkich wpłat na jego sekretariat. 16-latka niestety nie zauważyła w porę podstępu i w przeciągu trzech tygodni przelała na konto oszusta prawie dwukrotność obiecanej kwoty.

Kilka tygodni temu 16-latka z okolic Łukowa zaczęła korespondować z poznanym w internecie „Howardem” Mężczyzna zapewniał ją, że ma własną firmę i konto biznesowe. Po kilku dniach opowiedział jej, że ma problem ze stresem pourazowym, ale korespondencja z nią bardzo go uspakaja. Dodał, że cieszy ze zrozumienia jego problemów.

Mężczyzna w ramach podziękowania za empatię i wspaniały kontakt, chciał się odwdzięczyć wpłacając na konto dziewczyny 570 dolarów. 16-latka dowiedziała się od Howarda, że właśnie wpłacił na jej konto PAYPAL taką kwotę. Jednak już po kilku minutach dziewczyna dostała kolejną wiadomość. Aby otrzymać całe pieniądze musi najpierw wpłacić jego sekretarce 53 dolary. I tak przez trzy tygodnie manipulowana przez oszusta zrealizowała 15 przelewów na wskazane jej adresy e-mail. Po to, aby poznany „w sieci” Howard przelał jej 570 dolarów, dziewczyna wpłaciła mu ponad tysiąc dolarów.

Na całą sytuację zareagował ojciec nastolatki, który zakończył korespondencję córki z oszustem i powiadomił o oszustwie łukowskich policjantów. 16-latka tłumaczyła później policjantom, że mężczyzna pisał do niej, że jak nie będzie realizowała tych przelewów, to powiadomi o tym sąd.

Kolejny raz ostrzegamy przed oszustami:

– zawierając nowe znajomości, należy być ostrożnym, zwłaszcza, jeśli poznana przez Internet osoba prosi nas o pieniądze.

– oszuści działają według pewnych schematów. Zazwyczaj unikają rozmów telefonicznych. Unikają też wskazywania miejsc, z których pochodzą, ich konta na profilach społecznościowych nie zawierają żadnych informacji osobistych, zdjęć z rodziną, miejsca pracy, zamieszkania.

– oszuści poprzez regularny kontakt i przedstawianie fałszywych historii z życia zdobywają zaufanie ofiary, a następnie podstępnie proszą o pomoc finansową.

– tylko nasza ostrożność, czujność i dystans do przekazywanych informacji spowodują, że nie staniemy się kolejną ofiarą oszustów.