Analiza predykcyjna, sztuczna inteligencja, robotyka, zarządzanie bazami danych – wszystko to można połączyć i wykorzystać do stworzenia cyfrowego świata medycznego, w którym opieka zdrowotna znajduje się w najbardziej zaawansowanych i sprawnych rękach. Wraz z postępem technologicznym opieka zdrowotna i wykrywanie chorób stają się coraz dokładniejsze i łatwiejsze, co zapobiega poważnym obciążeniom dla życia lub finansów rodziny. Oto najważniejsze korzyści płynące z cyfryzacji w branży opieki zdrowotnej.

Lepsza koordynacja między pacjentem a lekarzem

Śledzenie i rejestrowanie informacji o stanie zdrowia nie jest już tak kłopotliwe jak wypełnianie dokumentacji papierowej, a bardziej jak aktualizowanie jej w pliku komputerowym po każdym powrocie z przychodni lekarskiej. Testy, raporty, diagnozy i inne dane medyczne nie muszą być gromadzone w luźnych kartkach i przechowywane w ten sam stary, prymitywny sposób. Bardzo trudno jest odzyskać te wszystkie dokumenty przy okazji kolejnej wizyty kontrolnej lub w nagłym wypadku. Dzięki cyfrowemu systemowi archiwizacji danych historia medyczna pacjenta może być prowadzona zarówno przez samego pacjenta, jak i przez lekarza. Co więcej, regularne przesyłanie wizyt lekarskich i innych informacji do pliku w chmurze i umożliwienie lekarzowi dostępu do edycji lub dodawania elementów może być równie pomocne, co łatwe do wykonania! W nagłych wypadkach, gdy opieką zdrowotną zajmuje się zupełnie nieświadomy lekarz, posiadanie chronologicznie ułożonej listy wszystkich danych medycznych może dosłownie uratować życie.

Cyfryzacja przydaje się również w bardziej błahych sprawach. E-recepta sprawia, że kolejki do lekarzy stają się krótsze, dzięki czemu pacjenci potrzebujący pomocy lekarza szybciej się z nim skontaktują. Z kolei ludzie, którym potrzebna jest jedynie recepta nie muszą marnować swojego czasu w przychodniach, ponieważ wszystko załatwią drogą internetową. Pamiętajmy jednak o tym, że stosowanie każdego leku powinno być konsultowane z lekarzem.

Zautomatyzowana administracja

Być może wielu z was nie jest tego świadoma, natomiast wydatki administracyjne to zmora wszystkich szpitali. Często lekarze spędzają mnóstwo czasu na wykonywaniu czynności biurowych. Czasem dochodzi wręcz do sytuacji, gdy pacjentowi lekarz jest w stanie poświęcić jedynie jedną trzecią swojego czasu. Właśnie dlatego tak istotne jest usprawnianie zadań administracyjnych.

Nie jest to jednak w pełni efektywne. W jaki sposób może tu wkroczyć cyfryzacja? Komputery mogą robić to, w czym są najlepsze: wykonywać zadania automatyczne. Sztuczna inteligencja (powszechnie znana jako AI) może pomóc w dostarczaniu przypomnień i porad dotyczących recept. Pozwoli to ograniczyć czas, jaki lekarze tracą na wprowadzanie danych i umożliwi im całkowite skupienie się na pacjentach.

Interakcja z pacjentem

Mniej więcej dziesięć lat temu interakcja pacjent-lekarz była jednostronna. Pacjenci ślepo wypełniali recepty i instrukcje przekazywane przez lekarzy, nie kwestionując ich metod ani nie pytając o faktyczny problem, z którym mają do czynienia. Obecnie opieka zdrowotna to nie tylko transakcja polegająca na wypisaniu recepty i zażyciu leku, a już na pewno nie jest jednokierunkowa; w dużym stopniu przypomina ona transakcję biznesową (oczywiście z pewnymi różnicami). Interakcja z pacjentem stała się o wiele bardziej powszechna dzięki cyfryzacji środków opieki zdrowotnej. Technologia umożliwiła lekarzom śledzenie tego, co dzieje się z pacjentem i natychmiastowe informowanie go o wszelkich nieprawidłowościach. Pacjenci z kolei mają możliwość połączenia się z lekarzem w dowolnym momencie. W ten sposób interakcja odbywa się teraz z obu stron. Dodatkowo internet sprawia, że często nie potrzebujemy fizycznego kontaktu z lekarzem. Na przykład l4 online dostaniemy bez problemu drogą internetową.

Monitorowanie stanu zdrowia

Czy kiedykolwiek posiadałeś opaskę fitness? Do czego służą opaski fitness? Przydają się od monitorowania tętna do liczenia liczby kroków, które przeszedłeś. Zliczą, ile szklanek wody wczoraj wypiłeś. Istnieją aplikacje mobilne, które śledzą cykl menstruacyjny kobiety. Istnieją urządzenia, które mierzą poziom cukru we krwi w ciągu 2 minut. Urządzenia te obejmują niemal każdy podstawowy poziom opieki zdrowotnej. Wszystkie informacje zapisane w tych urządzeniach są przesyłane do smartfona użytkownika, a smartfon z kolei jest zalogowany do konta w chmurze. Do wszystkich tych informacji o stanie zdrowia ma więc bezpośredni dostęp lekarz, który może na bieżąco śledzić stan zdrowia pacjenta. Sztuczna inteligencja i analiza predykcyjna śledzą wzorzec stanu zdrowia i ostrzegają użytkownika, gdy zbliża się poważny problem zdrowotny.

Większa świadomość

Wiele osób poszukuje objawów swoich chorób w Internecie, zamiast udawać się do przychodni lekarskiej. Niektórzy nawet dzielą się swoimi objawami na grupach w mediach społecznościowych z innymi osobami cierpiącymi na te same problemy, gdzie dyskutują i wymyślają samodzielnie rozwiązania swoich chorób. Nie rozumieją jednak, że nawet dwie osoby mające dokładnie takie same objawy mogą mieć różne problemy. Dzieje się tak dlatego, że problemy zdrowotne wynikają z różnych innych czynników, takich jak przyczyny genetyczne, warunki klimatyczne, alergie, warunki życia itp. Tak więc dla tych upartych mas istnieje wysoce wyspecjalizowana społeczność lekarzy, którzy mogą pomóc w indywidualnym traktowaniu pacjenta i jego problemu (za pośrednictwem Internetu) oraz w edukacji na temat różnych przyczyn i sposobów leczenia choroby. Nie dorównuje to wizytom fizycznym, ale może przynajmniej zapobiec zgonom spowodowanym niewłaściwym samoleczeniem (tak, to się często zdarza na całym świecie).

Bezpieczeństwo danych medycznych

Dane fizyczne w postaci plików, dokumentów i zdjęć rentgenowskich nie zawsze można przechowywać przez całe życie. Można je łatwo zgubić, stracić, zniszczyć z różnych powodów lub pomieszać z innymi dokumentami. Cyfrowa baza danych zawierająca informacje o stanie zdrowia danej osoby może zostać umieszczona w chmurze i jest dostępna praktycznie na zawsze! Dostęp do tych baz danych i ich edycja jest znacznie łatwiejsza niż w przypadku ich papierowych kopii. To ogromne ułatwienie, które zyskaliśmy dzięki cyfryzacji.

/artykuł zewnętrzny/