Wczoraj, 18 stycznia, po południu łukowscy policjanci zostali powiadomieni o zdarzeniu drogowym do jakiego doszło w Dąbiu. Ze zgłoszenia wynikało, że kierujący samochodem potrącił rowerzystę, że potrzebna jest pomoc medyczna.

Mundurowi którzy przyjechali we wskazane miejsce, razem ze świadkiem wypadku zajęli się pokrzywdzonym rowerzystą, po chwili zaopiekował się nim personel karetki pogotowia. Pracujący na miejscu wypadku policjanci z łukowskiej drogówki ustali, że kierujący rowerem 45-latek został potrącony przez samochód ciężarowy marki Mercedes, którym kierował 32-letni mieszkaniec gminy Trzebieszów. Obaj uczestnicy zdarzenia byli trzeźwi.

Z oględzin i wstępnych ustaleń funkcjonariuszy wynika, że do wypadku doszło w trakcie wyprzedzania kierującego jednośladem, przez ciężarówkę. Teraz prowadzący dochodzenie policjanci ustalą wszystkie szczegóły i okoliczności zdarzenia, które mają wskazać przyczynę wypadku.

Nie od dziś wiadomo, że wyprzedzanie pojazdem to najbardziej niebezpieczny manewr, jaki wykonuje kierowca w ruchu drogowym. To sytuacja, która w warunkach zwiększonej ostrożności, często przy dużych prędkościach, łączy ze sobą konieczność wykonania szeregu czynności w tym samym czasie.

Przypominamy, że kierujący pojazdem jest obowiązany przed wyprzedzaniem upewnić się w szczególności, czy:

  • ma odpowiednią widoczność i dostateczne miejsce do wyprzedzania bez utrudnienia komukolwiek ruchu;
  • kierujący, jadący za nim, nie rozpoczął wyprzedzania,
  • kierujący, jadący przed nim na tym samym pasie ruchu, nie zasygnalizował zamiaru wyprzedzania innego pojazdu, zmiany kierunku jazdy lub zmiany pasa ruchu.

Pamiętajmy też, że kierujący pojazdem jest obowiązany przy wyprzedzaniu zachować szczególną ostrożność, a zwłaszcza bezpieczny odstęp od wyprzedzanego pojazdu lub uczestnika ruchu. W razie wyprzedzania roweru, wózka rowerowego, motoroweru, motocykla lub kolumny pieszych odstęp ten nie może być mniejszy niż 1 m.