W łukowskim szpitalu uruchomiona została poczta pneumatyczna. Jest to system szybkiego przesyłania próbek materiału biologicznego za pomocą rurociągów z oddziałów szpitalnych do laboratorium. Szybkość przesyłania próbek wynosi 2,5 m/s. Koszt inwestycji to prawie 600 tys zł i został w całości sfinansowany z dotacji Ministerstwa Zdrowia.

  Ogółem system tworzy 13 punktów – tj. stacji, które wyposażone są w czytniki do odczytu chipów pojemników.  System umożliwia automatyczne wysyłanie i powrót pojemników transportowych do ustalonych stacji pocztowych, w oparciu o informacje zapisane w pojemniku (w chipie zaprogramowany jest adres stacji macierzystej i docelowej). Specjalistyczne oprogramowanie zapewnia udokumentowanie wszystkich procesów, czas wysłania i odbioru przesyłki.

  System ponadto pozwala na tworzenie raportów statystycznych, rejestr usterek, wizualizację ruchu przesyłek i możliwość zdalnego serwisowania.

  Poczta pneumatyczna w szpitalu przyczyni się do wzrostu jakości świadczonych usług medycznych m.in. poprzez zmniejszenie kosztów i czasu niezbędnego na dostarczenie przesyłki, ułatwienie i usprawnienie pracy personelu oraz ograniczenie kontaktów międzyludzkich – w dobie rozprzestrzeniania się koronawirusa.