Jak informuje na swojej stronie portal Nasze Wilczyska, ruszyły prace przy renowacji nagrobka Joanny Belejowskiej – pisarki i tłumaczki, zmarłej w 1904 r w Wilczyskach.

  Dzięki zaangażowaniu i hojności ofiarodawców i zaangażowaniu lokalnych społeczników, nagrobek zasłużonej dla polskiej kultury osoby, odzyskuje należny wygląd i zachowany zostanie dla kolejnych pokoleń.

  Joanna Belejowska, autorka pierwszego przekładu „Tajemniczej wyspy” Juliusza Verne’a,  spędziła ostatnie lata swojego życia w Wilczyskach (gm. Wola Mysłowska). Miejsce jej spoczynku odnalazła na jesieni zeszłego roku regionalistka Magdalena Bilska. Pomnik był zrujnowany i obalony na ziemię. Lada moment mógł zostać uprzątnięty, by zrobić miejsce pod jakiś nowy grób. Podjąęto więc decyzję o zainicjowaniu akcji ratowania cennego obiektu. Łukowianin Krzysztof Czubaszek ogłosił publiczną zbiórkę pieniędzy na ten cel. Do tej pory udało się uskładać 3900 zł.

  Zbudowana z cegły komora grobowa, w której, jak się okazuje, znajduje się mosiężna trumna w bardzo dobrym stanie, została wzmocniona oraz obudowana betonową opaską. Na nowym fundamencie stanął krzyż z tablicą inskrypcyjną. Całość otacza zrekonstruowane ogrodzenie. Grobowiec będzie jeszcze zabezpieczony warstwą zaprawy i ziemi, w której zasadzone zostaną rośliny ozdobne. Odmalować też trzeba litery.

fot. Nasze Wilczyska