Skromnie, ale uroczyście zespół „Zalesianki” obchodził 10-lecie działalności. Pierwotnie uroczystość miała się odbyć z udziałem 10 zaprzyjaźnionych zespołów na placu przy miejscowej świetlicy w ramach „Lata z Folklorem”, ale ze względu na sytuację epidemiczną w kraju nie doszła do skutku.

  Nie przeszkodziło to jednak w organizacji uroczystej kolacji, na którą jubilaci zaprosili m.in. przedstawicieli gminnych władz samorządowych i wielu innych gości. Z ich zaproszenia skorzystali wójt gminy Łuków Mariusz Osiak, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Łukowie Henryk Wysocki, radna rady gminy Stanisława Matejuk i sołtys Zalesia Kazimierz Karwowski, którzy nie szczędzili „Zalesiankom” miłych słów, gratulacji i życzeń.

Grupa powstała w 2010 roku z inicjatywy Janiny Krasuskiej, która jest kierownikiem zespołu. Od dziesięciu lat jego akompaniatorem na akordeonie jest Przemysław Nurzyński, który również wspiera zespół wokalnie. „Zalesianki” uczestniczą w wielu wydarzeniach kulturalnych nie tylko o zasięgu gminnym, godnie reprezentując miejscowy folklor oraz zdobywając nagrody i wyróżnienia. Na 15. Festiwalu Chleba – Rewii Folkloru i Darów Ziemi, który w ubiegłym roku odbył się w Mińsku Mazowieckim, „Zalesianki” zdobyły pierwsze miejsce za „stół chlebowy” oraz wyróżnienie za galowy koncert.

Grupa liczy na następne udane występy i kolejne jubileusze.