Dzień Konia w Sienkiewiczówce to akcja charytatywna połączona ze sprzedażą cegiełek na zakup pamiątek po Henryku Sienkiewiczu do zbiorów muzeum w miejscu jego urodzenia. Tegoroczna edycja przypada w dniu 5 maja, gdy obchodzimy 173. rocznicę urodzin noblisty. W hołdzie pisarzowi, konie wraz z opiekunami pracują tego dnia za darmo.
W programie imprezy zaplanowano m.in.: pokazy konne grup rekonstrukcji historycznej z różnych okresów czasowych (strój tatarski z XVII wieku, stroje husarskie z XVII wieku, stroje szlacheckie, stroje żołnierzy z okresu wojny polsko-bolszewickiej 1920 r. oraz kampanii wrześniowej 1939 roku), pokazy dynamiczne, oprowadzanki i przejażdżki konne, fotografie z naszymi milusińskimi końmi,  turniej i warsztaty łucznicze przygotowane przez Radzyńską Grupę Łuczniczą, strefa dla dzieci oraz poczęstunek dla uczestników uroczystości.
Aktualnie muzeum stara się pozyskać: zestaw skauta ofiarowany Henrykowi Sienkiewiczowi przez Andrzeja Małkowskiego, ojca polskiego skautingu, srebrny zestaw pamiątkowy z okazji pierwszej rocznicy urodzin dzieci pisarza: Henryka i Jadwigi, „Henrykowi Sienkiewicz. Na zdrowie! 5.5.1901” zestaw do likieru firmy Heering ofiarowany pisarzowi z okazji jego urodzin, złoty zegarek Henryka Sienkiewicza oraz dalsze karty rękopisów jego utworów.