W niedzielę, 19 maja w Woli Okrzejskiej odbędzie się druga edycja Biegu Kolarskiego o Puchar Henryka Sienkiewicza. Również i w tym roku możemy liczyć na znakomitą obsadę zarówno męską i damską. Swój udział potwierdziło wielu znakomitych zawodniczek i zawodników.
Przedstawiamy TOP 10 panów oraz TOP 5 pań na dystansie PRO (92 km):
Nr 1 – Paweł Teter – KM PSP Lublin
Zwycięzca pierwszej edycji Biegu Kolarskiego o Puchar Henryka Sienkiewicza. Przygodę z kolarstwem rozpoczął 1998 roku jako junior młodszy w klubie Elpis Lublin, gdzie trenował do 2001 roku. Kolejne lata to jazda rekreacyjna. Do trenowania powrócił w 2016 roku, a w 2018 do rozpoczął ściganie w Mastersach. Odnośnie możliwych startów i sukcesów, Paweł bardzo skromnie ocenia swoje możliwości (i naszym zdaniem niesłusznie), gdzie najwieksze nadzieje na sukcesy wiąże ze startami w zawodach służb mundurowch.  W sezonie 2018 zajął 5 miejsce w Górskich Mistrzostwach Polski Strażakow w Bukowinie Tatrzańskiej. Naszym zdaniem, będzie liczył się  w walce o zwycięstwo podczas tegorocznej edycji Biegu Kolarskiego.
Nr 2 – Mateusz Mikulski – V-MAX Mińsk Mazowiecki
Mateusz w poprzedniej edycji Biegu Kolarskiego zajął trzecie miejsce i jest zdecydowanie jednym z faworytów do zwycięstwa w tym roku. Mateusz pochodzi z Pilawy i reprezentuje barwy klubu V-MAX Mińsk Mazowiecki. Mateusz Mikulski to między innymi dwukrotny Mistrz Mazowsza w kolarstwie szosowym w kategorii 17-29 lat, trzykrotny zwycięzca klasyfikacji generalnej w kategorii M20 (18-29 lat) Super Prestige ŻTC Bike Race, zwycięzca Memoriału Feliksa Rawskiego, zwycięzca i Kryterium Ulicznym GSK Horyzont oraz cztery razy z rzędu zwycięzca Memoriału Kolarskiego im. Piotra Ekierta w Garwolinie. Mateusz to również Mistrz Polski Amatorów 2017 do lat 29.
Nr 3 – Paweł Kazanowski – Inżynieria Rowerowa Lublin
Dla Pawła to również druga edycja Biegu Kolarskiego, gdzie w zeszłym roku ukończył wyścig w czołówce. Paweł specjalizuje się głównie w przełaju i jeździe na czas mimo, że jak sam mówi, nie jest typowym czasowcem, a raczej sprinterem. Dzięki temu potrafi zaskoczyć rywali w każdej sytuacji. Na szosie jeździ od 13 lat. Główne sukcesy Pawła to tytuł Przełajowego Mistrza Polski 2016 w kat. Cyklosport, tytuł Mistrza Polski w kat. Cyklosport w jeździe na czas parami w 2017 roku razem z Piotrem Klinem, brązowy medal Przełajowych Mistrzostw Polski 2018 w kategorii Cyklosport. Do tego srebrny medal w Mistrzostwach Polski w kategorii Cyklosport w jeździe na czas parami w 2018 roku razem z Maciejem Robakowskim i 7. miejsce solo. Ostatni sezon przełajowy 2018/2019 to wiele zwycięstw i miejsc na podium w Pucharze Polski w Kolarstwie Przełajowym oraz 7. miejsce na Mistrzostwach Polski.
Nr 4 – Piotr Próchnicki ,,Scolvus” – Ramę Na Ramię
Z kolarstwem związany od 1991 roku. Założyciel grupy kolarskiej ,,Ramę Na Ramię” – cyclocross Warszawa. Propagator kolarstwa przełajowego, organizator imprez cyclocross i trener personalny kolarstwa. Choruje na cukrzycę lecz nie przeszkadza mu to startować w wyścigach cx, mtb i szosowych. Rok temu nasz Bieg Kolarski ukończył tuż za podium.
Nr 5 – Adam Ważny – Klub Kolarstwa Torowego Wiraż
Adam zaczął jeździć na rowerze do szkoły i przez 6 lat nie opuścił ani jednego dnia! Przygodę z szosą rozpoczął w Warszawskim Klubie Kolarskim. Miał licencję elity i ścigał się w Mistrzostwach Polski. Ma na swoim koncie zwycięstwa w kilku edycjach Amatorskich Pucharów Polski. Regularnie ściga się w cyklu ŻTC, gdzie wygrał kilka wyścigów. W 2015 roku rozpoczął przygodę w MTB i na torze kolarskim, gdzie na Torowych Mistrozstwach Polski Masters zdobył srebro w scratchu. Z sukcesów MTB należy wspomnieć natomiast zwycięstwo w Sudety MTB Challenge w 2016 roku na dystansie mega. Oprócz tego ma na swoim koncie starty w wielu wyścigach Poland Bike i Mazovia MTB. W 2018 roku wystartował w Tatra Road Race. W tym roku Adam przygotowuje się do walki o klasyfikację generalną w ŻTC, Tatra Road Race, Szosowych Mistrzostw Polski, Mistrzotw Świata Masters na szosie – Gran Fondo. Jak sam mówi, to jego ostatni sezon ścigania się na takim poziomie. Od przyszłego roku Adam planuje skupić na sprawach zawodowych.
Nr 6 – Sławomir Niciński – Team LRP Poland
Jak o sobie mówi, z wykształcenia jest operatorem saturatora z brakiem możliwości pracy w wyuczonym zawodzie, co rekompensuje jeżdżąc rowerem i amatorsko się ścigając. Bardzo lubi też o tym pisać o czym można przekonać się na łamach portalu naszosie.pl lub jego blogu „Master of disaster” inaczejokolarstwie.blogspot.pl. Rower wyznacza Sałomirowi rytm tygodnia, miesiąca i roku. Lubi się ścigać i gdy jakiś wyścig mu nie wyjdzie, to wśród kolegów-kolarzy mówi, że jest redaktorem sportowym, a gdy jakiś tekst mu nie wyjdzie, że jestem kolarzem-amatorem. I jak sam stwierdza, do teraz nie rozgryzł, czy bardziej lubi się ścigać, czy też pisać o tym. Dlatego nadal zamierza czynić i jedno i drugie, póki starczy sił. Ulubione wyścigi Sławomira to ŻTC, Rzekuń, Bieg Kolarski i wyścigi organizowane przez Sokołowskie Towarzystwo Cyklistów. Ma na swoim koncie sporo sukcesów – zwycięstwo w klasyfikacji generalnej ŻTC, wiele razy stał na podium i trzy razy zwyciężał w wyścigach ŻTC, miejsce na podium w jeździe na czas w Rzekuniu i zwycięstwo w kryterium kolarskim w Garwolinie. Z naszej strony możemy dodać, że Sławomir w ostatnim biegu kolarskim leżał w kraksie 8 km przed końcem ostatniej pętli. Do mety dojechał chwilę za peletonem z siodełkiem trzymanym w … zębach.
Nr 7 – Adrian FlurMyBike Road Team
Adrian to pasjonat kolarstwa, gadżeciarz i jak sam o sobie mówi „zakręcony człowiek”. Pasją leczy i zaraża od najmłodszych lat swojego synka. Jego ulubione wyscigi to Klasyk Beskidzki, seria UCI Gran Fondo i Tatra Road Race. Sukcesem Adriana, o którym należy wspomnieć, jest awans na tegoroczne Mistrzostwa Świata UCI Gran Fondo Series. W naszej ocenie Adrian, wspierany przez bardzo silną drużynę będzie się liczył w walce o zwycięstwo. A sama drużyna MyBike Road Team w 2019 roku stawia sobie za cel wysokie miejsca w wyścigach i klasyfikacji generalnej ŻTC.
Nr 8 – Remigiusz Siudziński – Ultrakolarz
Remek to jeden z najbardziej doświadczonych i utytułowanych polskich ultrakolarzy. Ma na swoim koncie 4 starty w Race Around Austria gdzie dwukrotnie wywalczył 8. miejsce, zwycięstwo w Maratonie Rowerowym Dokoła Polski w 2017 roku w kategorii sport,  3. i 9. miejsce w Bałtyk-Bieszczady Tour. Jako jedyny Polak ukończył solo wyścig Race Across America (4800km non-stop) gdzie zajął 12. miejscu w klasyfikacji generalnej. Jest współtwórcą nocnych treningów kolarskich „Pętla Kopernika” oraz everestingu na warszawskiej Agrykoli. Więcej o Remku i jego pasji można przeczytać na ultrakolarz.pl.
Nr 9 – Marcin Cichosz – Rowerowy Łuków
Marcin to obecnie jeden z najlepszych łukowskich kolarzy amatorów, który startuje zarówno w zawodach MTB jak i szosowych reprezentujący barwy Rowerowego Łukowa. Marcin ma na swoim koncie szereg sukcesów wywalczonych z drużyną PGE Dystrubycja oraz indywidualnie, w tym kilka tytułów Mistrzów i Wicemistrzów Polski Energetyków. Zdecydowanym atutem Marcina będzie znakomita znajomość trasy i wsparcie kibiców.
Nr 10 – Kamil Markiewicz – XBOX Bike Team
W zeszłym roku Kamil ukończył bieg kolarski w czołówce i w tym roku zapowiada, że przyjeżdża poprawić swoją pozycję! Zawodnik wspierany przez członków XBOX Bike Team jest wszechstronnym kolarzem, który po doświadczeniach w zawodach MTB, CX oraz kryteriach ulicznych, w ostatnich latach rozwija sekcję szosową. Kamil trenuje również kolarstwo torowe w Klubie Kolarstwa Torowego „Wiraż”. Jako zawodnik regularnie uczestniczy w legendarnych wyścigach szosowych startując w formule Gran Fondo. W ciągu ostatnich trzech lat, brał udział w Paris-Roubaix Challange (2016), Gran Fondo Strade Bianche (2017), Wyścigu Dookoła Flandrii (2018), a kilka tygodni przed naszym wyścigiem jedzie w Liege – Bastogne – Liege.
Nr 11 – Sylwia Stoń – V-MAX Mińsk Mazowiecki
Sylwia to brązowa medalistka Mistrzostw Polski Amatorów 2017. W zeszły roku zdobyła drugie miejsce w naszym Biegu Kolarskim. Sylwia pochodzi z Garwolina i od 2017 roku reprezentuje drużynę V-MAX Mińsk Mazowiecki. Na swoim koncie ma między innymi 2. miejsce w  cyklu zawodów ŻTC „Fit Race” kobiet w klasyfikacji Open 2016, Mistorzstwo Mazowsza Kobiet w kategorii Open kobiet w 2016, zwycięstwa w Wyścigu Par Mieszanych o Puchar Burmistrza Miasta Garwolin 2016, I-szym Garwolińskim Kryterium Ulicznym, Memoriale im. Piotra Ekierta i Night Race w Łodzi. Również należy wspomnieć o roku 2017 i 3. miejscu w kategorii Open Kobiet na Mistrzostwach Polski Amatorów, 1. miejscu w cyklu „Super Prestige” organizowanym przez ŻTC Bike Race w kategorii K20 i ponownie 1. miejscu w Wyścigu Par Mieszanych o Puchar Burmistrza Miasta Garwolin 2017. Natomiast w 2018 roku Sylwia zdobyła tytuł Mistrza Sportu Powiatu Garwolińskiego.
Nr 12 – Dorota Rajska – Klub Kolarstwa Torowego Wiraż
Dorota to wszechstronna zawodniczka. Na swoim koncie ma liczne starty w MTB, na torze i szosie. W 2015, 2016 i 2017 roku zdobywała Mistrzostwo Polski Masters na torze. Ostatni sezon zakończyła na drugim miejscu w klasyfikacji generalnej cyklu ŻTC. Jak twierdzi, z natury jest sprinterką, a z zamiłowania góralką. W związku z tym, regularnie startuje w wielkim kolarskim wyzwaniu jakim jest Tatra Road Race. W sezonie 2019 planuje wystartować w Torowych Mistrzostwach Polski Masters, Szosowych Mistrzostwach Polski Masters i zadebiutować w Mistrzostwach Świata Masters – zarówno na torze jak i na szosie.
Nr 13 – Katarzyna Kornasiewicz – Legion Serwis
Przygodę na szosie rozpoczęła w grudniu 2017 roku zachęcona przez kolegów triathlonistów. Sportowa krew płynie w jej żyłach od dzieciństwa. W szkole podstawowej zaczęła trenować siatkówkę, aby w liceum reprezentować Warszawski klub MOS WOLA. Z trzech dyscyplin TRI rower przypadł jej najbardziej do gustu, stając się jej wielką pasją. Od listopada 2018 regularnie trenuje na torze kolarskim w Pruszkowie. Również cyklicznie jeździ z amatorskimi grupami kolarskimi. Z ostatnich sukcesów, Kasia wywalczyła 1. miejsce open kobiet i tym samym 1. w swojej kategorii w Ślężańskim Mnichu!
Nr 14 – Magda Jóźwik
Nowa miłość Magdy czyli szosa, pojawiła się w jej życiu niespełna rok temu i towarzyszy głównie podczas krajoznawczych wycieczek – tych bliższych, gdy czas jest ograniczony i nacieszyć się trzeba dystansem 50km, ale też tych dalszych, gdy można sobie pozwolić na 200 lub 300km. Z rajdów szosowych Magda ma na swoim koncie Rajd dla Frajdy w Olsztynie i Brevet Pomiechówek. Jeśli chodzi o MTB główne starty Magdy to Wisła 1200 i Poland Bike w Ząbkach. Najbliższe plany to udział w naszym Biegu Kolarskim i m.in. Pięknym Wschodzie, a co dalej… to się dopiero okaże.
Nr 15 – Izabela Markowska – Rowerowy Łuków
Iza to zwyciężczyni poprzedniej edycji Biegu Kolarskiego w kategorii „inny rower”. Miłość do dwóch kółek pojawiła się u niej w całkiem dorosłym życiu. W lipcu 2015 wyruszyła z Rowerowym Łukowem w pierwszą wspólną wycieczkę. Wystarczyła jedna wyprawa w okolice Łukowa, by zaszczepić rowerową pasję. Później chciała już tylko częściej i na dłużej. Każdy kolejny rowerowy wypad utwierdzał ją w przekonaniu, że rower jest najlepszym sposobem zwiedzania i poznawania świata. Izabela czuje się wspaniale kiedy wsiada na rower i jedzie w dłuższą trasę. W ubiegłym roku „przepedałowała” ponad 3700 km, przemierzając rowerem między innymi północną Polskę, Niemcy i Danię (Bornholm). Izabeli marzy się wyprawa po całym szlaku Green Velo i R-10. Rower to dla Niej to nie tylko pasja, to dawka pozytywnej energii i zdrowia. To miłość i styl życia.
Niespodzianką przygotowaną przez organizatorów dla uczestników dystansu AMATOR (46 km), będzie możliwość sprawdzenia swoich sił z  Gościem Specjalnym – Grzegorzem Drejgierem.
Nr 101. Grzegorz Drejgier – GOŚĆ SPECJALNY na dystansie AMATOR
Grzegorz Drejgier – medalista Mistrzostw Świata i Europy, multimedalista Mistrzostw Polski w kolarstwie torowym. Grzegorz przeszedł przez wszystkie etapy kariery sportowej. Jest spełnionym zawodnikiem, a obecnie trenerem, komentatorem sportowym i producentem suplementów diety. Przede wszystkim można go usłyszeć na antenie TVP Sport, gdzie komentuje kolarstwo.  Jego największe sukcesy sportowe to brązowy medal Mistrzostw Świata, srebro i brąz Pucharu Świata, 4 medale Mistrzostw Europy, wygrana klasyfikacja Pucharu Europy, 11 tytułów Mistrza Polski, 12 srebrnych i 10 brązowych medali Mistrzostw Polski oraz 21 złotych, 15 srebrnych i 10 brązowych medali Pucharu Polski. Motto Grzegorza to: ”Win If You Can, Lose If You Must, But NEVER QUIT!”
Oprócz zaprezentowanych kolarek i kolarzy, w wyścigu startuje wiele innych znakomitych zawodniczek i zawodników reprezentujących barwy różnych drużyn, m.in.:  Retro Stork Team, Garwolińskie Stowarzyszenie Kolarskie Horyzont, Lubelska Grupa Triathlonu, Huragan Międzyrzec Podlaski, Cozmo Bike, Atolbike.pl Puławy, SzumGum Siedlec, Pułavelo, PBC Lublin i wiele innych zespołów lub osób niezrzeszonych. Informacje o wyścigu oraz o rejestracji są dostępne na stronie www.biegkolarski.pl.
Część dochodu z pakietów startowych zostanie przeznaczona dla Kuby Koryckiego z Huty Dąbrowa, czternastoletniego podopiecznego Fundacji Cegiełkowo Pasja i Pomoc, na jego walkę z postępującym zanikiem mięśni. W miasteczku zawodów, również będzie prowadzona na ten cel zbiórka. Dla osób, które przekażą najhojniejsze cegiełki dla Kuby, przewidziane są unikatowe pamiątki z tegorocznej edycji wyścigu.
Organizatorem wydarzenia jest łukowskie stowarzyszenie Rowerowy Łuków. Partnerami akcji są: Gmina Krzywda, Muzeum Henryka Sienkiewicza w Woli Okrzejskiej, OSP Gminy Krzywda.