Prawie 110 ochotników stawiło się w sobotę, 9 lutego na terenie jednostki wojskowej w Lublinie, aby rozpocząć szkolenie podstawowe w ramach „Ferii z WOT”.
Rozpoczęły się właśnie ferie zimowe w województwie lubelskim. Prawie 110 ochotników, w tym uczniowie, studenci i nauczyciele z całego województwa, postanowiło spędzić je w nietypowy sposób – wstąpili w szeregi 2 Lubelskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej i rozpoczęli swoje pierwsze szkolenie podstawowe, tzw. „szesnastkę”.
To pierwsze w tym roku tego typu szkolenie organizowane w lubelskiej brygadzie, przygotowane z myślą o młodych osobach, które chcą poświęcić czas wolny od nauki
i zdobywać umiejętności wojskowe, by w przyszłości służyć lokalnym społecznościom. Szkolenie potrwa dwa tygodnie i zakończy się uroczystą przysięgą wojskową, 24 lutego w Łukowie.
„Szesnastka” otwiera trzyletni cykl szkolenia żołnierzy WOT, który  podzielony jest na trzy etapy: szkolenia indywidualne, specjalistyczne oraz zgrywające. W tym czasie żołnierze OT szkolą się podczas weekendowych szkoleń rotacyjnych, odbywających się minimum dwa dni w miesiącu oraz podczas dwutygodniowych szkoleń rotacyjnych na poligonach.