Łukowska Telewizja Master otrzymała zaproszenie do Senatu RP na pierwszą w historii debatę publiczną o telewizjach lokalnych. Organizuje ją Polska Izba Komunikacji Elektronicznej. Debata będzie odbywać się pod tytułem: „Panel ekspercki. Umiejscowienie telewizji lokalnych w debacie publicznej”

Debata jest organizowana w ramach ogólnopolskiej akcji „Ratujmy telewizje lokalne”, której celem jest zwrócenie uwagi na problemy telewizji lokalnych.

Obecnie, głównie w miastach powiatowych, działa około 150 lokalnych telewizji. Jak wynika z badań Krajowego Instytutu Mediów, programy przygotowywane przez te telewizje ogląda ponad 5 milionów widzów. Organizatorzy debaty proponują, aby do  ustawy o KRRiT wpisane zostały telewizje lokalne i aby zostało im zapewnione finansowanie z budżetu państwa.

Na spotkaniu w Senacie, które odbędzie się 5 lipca, obecni będą eksperci rynku medialnego, przedstawiciele telewizji lokalnych oraz politycy, w tym przedstawiciele Sejmowej Komisji Cyfryzacji, Innowacyjności i Nowoczesnych Technologii, Sejmowej Komisji Kultury i Środków Przekazu, Senackiej Komisji Kultury i Środków Przekazu oraz Senackiego Zespołu ds. Małych i Średnich Przedsiębiorstw.

„Telewizje lokalne są niezbędnym elementem lokalnej demokracji, warunkiem rozwoju gospodarki i przedsiębiorczości, skutecznego działania samorządów i aktywności organizacji pozarządowych. Wspierają w swoich miastach i regionach rozwój edukacji, sportu, kultury i sztuki. Po prostu, są misyjne.” – czytamy na stronie organizatora senackiej debaty.