Regularne obcowanie z literaturą jest doskonałym sposobem spędzania czasu zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. Czytanie książek nie tylko pozwala zwiększyć inteligencję, ale także rozwija zdolność kreatywnego myślenia oraz ułatwia wyciszenie. Dla wielu osób stanowi najlepszy sposób wieczornego relaksu, sprzyjającego zdrowemu snu. W dzisiejszym artykule podpowiemy, jakich tytułów nie może zabraknąć w biblioteczce Twojego dziecka.

Dlaczego czytanie z dziećmi jest tak ważne?

Budowanie i kształtowanie prawidłowych nawyków jest szczególnie ważne dla dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym. To właśnie wtedy bowiem utrwalają się procesy myślowe, które będą towarzyszyć najmłodszym przez resztę życia. Regularne obcowanie z literaturą pozwoli na naturalne stymulowanie wyobraźni i kreatywnego myślenia. Dodatkowo czytanie książek pozytywnie wpływa na znajomość języka oraz bogactwo posiadanego słownictwa, co z pewnością zaprocentuje na kolejnych etapach edukacji.

Dodatkowo podczas wspólnej lektury ma miejsce skuteczne ćwiczenie koncentracji oraz myślenia przyczynowo-skutkowego. Dziecko poznające kolejne losy swoich ulubionych bohaterów, ma czas na zastanowienie się nad ich motywacją. Ponadto rozwija zdolność empatycznego myślenia oraz wczuwania się w sytuację innych osób.

Książki dla najmłodszych dzieci

Ciekawą alternatywą dla tradycyjnego czytania papierowych książek są audiobooki. Jest to także idealne rozwiązanie dla dzieci, które uwielbiają oglądać bajki. Słuchanie ich może stać się zdrowym zamiennikiem szkodliwej dla najmłodszych rozrywki. Ten rodzaj lektury łączy w sobie zalety tradycyjnego czytania, odznaczając się przy tym wyjątkową dostępnością. Możesz odtwarzać je bez końca o każdej porze dnia, również w podróży.

Wśród ulubionych tytułów najmłodszych dzieci do lat 3 możemy wymienić m.in. tytuł Bambi. Opowieść leśna. Historia małej sarenki to wzruszająca opowieść o radzeniu sobie z przeciwnościami losu oraz zagrożeniami płynącymi ze strony ludzi i zwierząt. Przypadnie do gustu każdemu miłośnikowi ekranizacji Walta Disneya. Jeśli szukasz pozycji, która ułatwi zasypianie, wybierz O króliku, który chce zasnąć. Zastosowanie skutecznych technik psychologicznych ułatwi relaks nawet najaktywniejszego malucha.

Jakie książki dla dzieci do 10 roku życia wybrać?

Starsze dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym pokochają klasyczne pozycje literatury dziecięcej. Dzieci z Bullerbyn audiobook to powieść autorstwa szwedzkiej pisarki Astrid Lindgren, która przenosi czytelników do świata pełnego przygód i zabaw. Opowieść czytana przez Edytę Jungowską zachęci Twoje dziecko do aktywnego spędzania czasu i odkrywania świata.

W Twojej domowej bibliotece nie może zabraknąć jednocześnie Akademii Pana Kleksa. Ten zaskakujący i magiczny świat pozwoli na rozbudzenie wyobraźni i zachęci do poszukiwania niebanalnych rozwiązań dla codziennych problemów. Wśród innych klasycznych pozycji warto wymienić także: Anię z Zielonego Wzgórza, Przygody Mikołajka oraz Karolcie, która odkrywa koralik o magicznych właściwościach.

Polecane książki dla nastolatków

Audiobooki to świetny sposób na rozbudzenie pasji do czytania u młodzieży szkolnej. Dodatkowe elementy dźwiękowe wzmocnią zainteresowanie i zachęcą do wysłuchania całej historii. Jest to jednocześnie prosty sposób na zaznajomienie się z mało wciągającymi lekturami szkolnymi, takimi jak W pustyni i w puszczy. W tej wersji dostępna jest również Mitologia grecka Jana Parandowskiego, która umożliwi poznanie tajemniczych starożytnych wierzeń.

Dodatkowo audiobooki nie męczą wzroku, dzięki czemu stanowią sprawdzony sposób relaksu, który pozwoli odpocząć bez konieczności spędzania czasu przed ekranem komputera. Można słuchać je w transporcie publicznym oraz na przerwach w szkole. Dzięki temu zajmiesz czas swojego dziecka w konstruktywny i produktywny sposób. W czasie wolnym warto sięgnąć po powieści przygodowe. Wśród ulubionych lektur młodzieżowych możemy wymienić Opowieści z Narnii – Lew, Czarownica i Stara Szafa oraz Wyspę Skarbów, która pozwala na 7 godzin nieprzerwanej rozrywki.

artykuł sponsorowany