Wakacje zbliżają się wielkimi krokami, jest to okres wypoczynku, beztroski i zabawy. Wyobraź sobie, że jesteś na urlopie w słonecznej Chorwacji. Leżysz nad basenem z chłodnym napojem w ręku, zachwycasz się piękną pogodą i nagle przypominasz sobie, że nie wykupiłeś leku na receptę, który zażywasz regularnie, a zapas, który masz ze sobą nie wystarczy do końca pobytu. Miałeś to zrobić przed wyjazdem, ale w natłoku obowiązaków i przygotowań do podróży zapomniałeś zajść do apteki. I co teraz? Czy skrócić pobyt i wracać wcześniej do kraju, mimo że cały rok czekałeś na ten wyjazd? A może narazić się na konsekewncje nie przyjmowania leku? W głowie natychmiast pojawia się myśl, a jak mi się coś stanie? Rozchoruje się i będzie mi potrzebna pomoc medyczna. Co teraz zrobić w takiej sytuacji?

 

Jak się ratować w takiej sytuacji?

Pojawiło się nowe rozwiązanie na taką ewentualność. Jest to e-recepta transgraniczna, która docelowo ma ułatwić wykupienie leku w każdym kraju unijnym, a także w krajach EFTA: Islandii, Norwegii i Liechtensteinie. Polska jako jeden w pierwszych krajów uruchamia takie rozwiązanie. 

W chwili obecnej obywatele Polski mogą wykupić e-receptę transgraniczną w takich krajach jak: Chorwacja, Finlandia, w części Hiszpanii w aptekach z Madrytu, Wysp Kanaryjskich, Kraju Basków, Katalonii, Estremadury, Aragonii, Kastylii i León oraz Andaluzji. W Polsce natomiast swoją e-receptę transgraniczną mogą już zrealizować mieszkańcy: Hiszpanii, Portugalii, Estonii i Finlandii. W dalszej kolejności mają wprowadzać ją inne kraje. 

Dla osób, które mieszkają i pracują w dwóch różnych krajach lub dużo podróżują po Europie e-recepta transgraniczna to dobre rozwiązanie. 

 

Czym różni się recepta transgraniczna?

Ważną informacją jest, że e-recepta transgraniczna to określenie dla każdej recepty elektronicznej, którą można realizować w innym państwie Unii Europejskiej, niż w którym została wystawiona. E-recepta dostępna jest na Internetowym Koncie Pacjenta oraz w aplikacji moje IKP. Zwykła e-recepta staje się e-receptą transgraniczną w czasie gdy zostanie zrealizowana w innym państwie z listy.

Przed pierwszą realizacją e-recepty transgranicznej za granicą należy zalogować się na swoje Internetowe Konto Pacjenta. Po zalogowaniu w zakładce „Uprawnienia” należy wyrazić zgodę na obsługę swoich e-recept za granicą. W kolejnym kroku należy wybrać kraje, w których chce się mieć możliwość wykupienia e-recepty oraz wyrazić zgodę na przetwarzanie danych osobowych w związku z realizacją e-recepty za granicą. Ważną informacją dla rodziców oraz opiekunów jest że, e-recepta trangraniczna jest rozwiązaniem tylko dla osób pełnoletnich. Dzieciom lekarz może wystawić tylko receptę transgraniczną w formie papierowej. 

Za  granicą e-recepta może być zrealizowana na produkty lecznicze gotowe, o kategorii dostępności „Rp” czyli wydawane z przepisu lekarza lub „OTC” wydawane bez przepisu lekarza, leki refundowane i nierefundowane.  Leki psychotropowe, odurzające, recepturowe, produkty lecznicze o kategorii „Rpz” czyli wydawane z przepisu lekarza do zastrzeżonego stosowania, środki spożywcze specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyroby medyczne nie są możliwe do realizacji za granicą. Leki przepisane na e-recepcie transgranicznej, należy wykupić wszystkie naraz, ponieważ nie ma możliwości częściowej realizacji recepty. 

Recepta transgraniczna jest pełnopłatna. Po powrocie do kraju można zwrócić się do NFZ z wnioskiem o refundację recepty. 

Przed wykupieniem leku za granicą warto jest zapoznać się z informacjami na temat przetwarzania Twoich danych osobowych.