Województwo Lubelskie będzie gospodarzem Letniej Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży. Taką decyzję podjął Minister Sportu i Turystyki. Wydarzenie to odbędzie się latem 2024, w tym samym czasie co Igrzyska Olimpijskie.

W 2024 roku odbędzie się jubileuszowa, XXX edycja Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży w sportach letnich. W zawodach planowany jest udział ponad czterech tysięcy zawodników. Województwo Lubelskie we współpracy z Ministerstwem Sportu i Turystyki zorganizuje rywalizację w 20 sportach: golfie, hokeju na trawie, jeździectwie, kajakarstwie, kolarstwie, lekkiej atletyce, łucznictwie, pięcioboju nowoczesnym, piłce nożnej, piłce siatkowej plażowej, piłce ręcznej plażowej, pływaniu, podnoszeniu ciężarów, rugby, strzelectwie sportowym, tenisie, triathlonie, wioślarstwie, wspinaczce sportowej i żeglarstwie.

  Mistrzowie Polski wyłonieni podczas zawodów finałowych OOM będą mieli szansę na zakwalifikowanie się do kadr narodowych, a przez to uzyskają możliwość występu w zawodach międzynarodowych.

Ogólnopolska Olimpiada Młodzieży (OOM) to największe krajowe zawody sportowe w randze Mistrzostw Polski w sporcie młodzieżowym, w których startują dzieci i młodzież w kategorii junior młodszy. Od 2016 roku OOM rozgrywana jest w bloku sportów halowych, letnich
i zimowych.

Organizacja OOM zbiega się w czasie z letnimi Igrzyskami Olimpijskimi, co niewątpliwie podnosi rangę wydarzenia i stwarza ogromne możliwości związane z upowszechnianiem sportu i promocją Województwa Lubelskiego.