Łukowscy radni zajmowali się podczas ostatniej sesji Rady Miasta lokalnymi podatkami. Określali m.in. wysokość stawek podatku od środków transportowych. Dwie stawki, płacone przez właścicieli TIR-ów zostały podniesione.

Według nowych zapisów uchwały o podatku od środków transportowych o 72 zł wzrośnie stawka płacona przez właścicieli „od dwuosiowych ciągników siodłowych i balastowych”, czyli TIR-ów. Zapłacą oni też więcej za przyczepy i naczepy. Stawka podatku wrasta w tym przypadku o 48 zł.

Wysokość tych dwóch stawek trzeba było zwiększyć, aby dostosować je do minimalnych stawek określonych przez Ministra Finansów. Po ich podniesieniu do budżetu miasta wpłynie w przyszłym roku o 130 tys. zł więcej niż w roku bieżącym.

Stawki podatku od środków transportowych, poza dwiema zmienionymi na ostatniej sesji, są w Łukowie na takim samym poziomie od 2012 roku. Zmian dokonano tylko raz, w 2015 roku, kiedy obniżano stawki, które dziś zostały podniesione. Ich wysokość określa się je na podstawie obwieszczeń Ministra Finansów o minimalnych i maksymalnych stawkach podatków lokalnych.

Jak czytamy w uzasadnieniu uchwały podjętej przez łukowskich radnych, gdyby zastosować maksymalne stawki podatku od środków transportowych, to wpływy do budżetu miasta wyniosłyby blisko 5,5 mln zł. Dziś te wpływy na 2023 rok oszacowane są na 3 mln 800 tys. zł.

Nowe stawki podatków lokalnych: od nieruchomości, od środków transportowych, leśnego i rolnego będą obowiązywały od stycznia 2023 roku.

Relacja z sesji Rady Miasta w Master TV w najbliższy piątek 2 grudnia.