Łukowski Ośrodek Kultury zaprasza na drugi koncert X Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej w Łukowie, który odbędzie się w niedzielę 19 czerwca o godz. 19:00 w Kościele pw. NMP Matki Kościoła w Łukowie. Wystąpią: Wiesław Ochwat & Maciej Zimka (Kraków) – duet akordeonowy oraz Bernhard Marx (Freiburg/Niemcy) – organy. Wstęp wolny.

Duet Ochwat & Zimka powstał w 2013 roku. Zespół tworzy dwóch uznanych, wielokrotnie nagradzanych artystów i wybitnych absolwentów Akademii Muzycznej w Krakowie: Maciej Zimka – akordeon, Wiesław Ochwat – akordeon. Ich grę cechuję precyzja wykonań połączona z odważną, niestandardową interpretacją. Zespół zdobył m.in.: III nagrodę na VIII Międzynarodowym Konkursie im. Andrzeja Krzanowskiego oraz III nagrodę w 49. Konkursie Akordeonowym Citta di Castelfidardo (Włochy) a koncertował m.in.: na III Krakowskim Festiwalu Akordeonowym, XII Festiwalu Muzyki Andrzeja Krznowskiego „Alkagran” w Czechowicach-Dziedzicach, festiwalu „Prikarpacka Wesna” w Ivano-Frankivsku (Ukraina), 28. Ibla Festival w Ragusie (Włochy) czy XIII Les Cles du Classique w Sainte-Leocadie (Francja) Duet wykonuje muzykę klasyczną oraz współczesną. W ich repertuarze znajdują się m.in. J.S. Bach, Z. Bargielski, A. Krzanowski, G. Faure, I. Strawiński, E. Grieg, B. Precz, czy M. Zimka. Wykonania duetu zawsze są pełne emocji oraz artystycznej pasji. Akordeoniści porywają publiczność, zabierając słuchaczy do swojego, wyrazistego muzycznego świata.
Wiesław Ochwat to aktywnie udzielający się na wielu płaszczyznach instrumentalista, zaangażowany w działalność kulturalną poprzez czynne koncertowanie, współorganizowanie wydarzeń artystycznych oraz aktywną pracę w sferze dydaktyczno-naukowej. W 2014 r. ukończył z wyróżnieniem dwustopniowe studia w Akademii Muzycznej w Krakowie im. Krzysztofa Pendereckiego w klasie akordeonu dra Janusza Patera, a w roku 2018 obronił doktorat na tejże uczelni pod opieką naukową prof. dra hab. Pawła Palucha. Obecnie pracuje jako asystent w Katedrze Instrumentów Dętych Drewnianych i Akordeonu na krakowskiej uczelni. Ważnym punktem w osobistym rozwoju akordeonisty było ukończenie w 2016 r. dwuletniego projektu „Italian Accordion Accademy” – zaawansowanego pedagogicznie oraz wykonawczo programu podyplomowego dedykowanego sztuce akordeonowej, odbywającego się we Włoszech oraz Holandii. Studia te prowadzone były przez wybitnego akordeonistę Claudio Jacomucci’ego oraz ekspertkę w zakresie Techniki Alexandra – Kathleen Delaney. Głównym nurtem zainteresowań akordeonisty jest wykonywanie i promowanie muzyki współczesnej. Ma on na swoim koncie kilkadziesiąt prawykonań nowopowstałych utworów, zarówno solowych jak i kameralnych, które często powstawały z jego inicjatywy. Wiesław Ochwat jest laureatem ponad dwudziestu konkursów i festiwali akordeonowych. W swoim dorobku posiada bogatą działalność koncertową prowadzoną zarówno w kraju, jak i za granicą. W kręgu zainteresowań instrumentalisty poza muzyką współczesną pojawia się również muzyka klasyczna, improwizowana i rozrywkowa. Od kilku lat Wiesław Ochwat jest zaangażowany we współpracę z Fundacją Art Forum, gdzie aktywnie udziela się podczas organizacji kolejnych edycji Krakowskiego Festiwalu Akordeonowego oraz innych wydarzeń kulturalnych.
Maciej Zimka to aktywnie działający akordeonista, kompozytor, aranżer i animator kultury. Ukończył z wyróżnieniem krakowską  Akademię Muzyczną w klasie akordeonu  prof. Janusza Patera, obronił  również doktorat na tejże uczelni. Artysta jest laureatem wielu ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów instrumentalnych, m.in.:  I nagrody w XIII Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Akordeonowej w Przemyślu, I nagrody  w I Międzynarodowym Konkursie Akordeonowym w Wilnie, I nagrody w XLII Międzynarodowym Konkursie Akordeonowym w Klingenthal oraz Nagrody Specjalnej za najlepsze wykonanie kompozycji Andrzeja Krzanowskiego w IV Konkursie Akordeonowym im. Andrzeja Krzanowskiego w Czechowicach-Dziedzicach. Artysta koncertuje zarówno solo, jak i w zespołach kameralnych grając muzykę klasyczną i  współczesną Polsce i za granicą. Wystąpił na festiwalach, m.in.: „Sound 12” in Newcastle upon Tyne (Anglia), „Les Cles du Classique (Francja/Hiszpania)”, „Concerts at Lempertz” (Belgia), „Modena Organ Festival” (Włochy), „.Share.Music.Leipizg.” (Niemcy), „Prikarpacka Vesna” (Ukraina ), Audio Art, Euro Chamber Music Festival, Przemyska Jesień Muzyczna, Krakowski Festiwal Akordeonowy (Polska). Maciej Zimka jest również działającym kompozytorem.. Jest laureatem m.in.: Grand Prix w VIII Międzynarodowym Konkursie Kompozytorskim w Sanoku (2017), II nagrody w Ogólnopolskim Konkursie Kompozytorskim „…Kiedy myślę Ryszard Bukowski…” we Wrocławiu (2017). Jego utwory są wykonywane w na festiwalach oraz filharmoniach i innych salach koncertowych w Polsce i za granicą. Od 2011 roku związany z Fundacją Art Forum z którą współorganizuje liczne projekty takie jak: Krakowski Festiwal Akordeonowy czy Pałacowy Salon Literacko-Muzyczny. Jest twórcą i dyrektorem artystycznym Koncertu Prawykonań Utworów Akordeonowych oraz Małopolskiego Festiwalu Muzycznego „Muzyka w Zabytkach”. Od 2018 roku prowadzi klasę akordeonu w Akademii Muzycznej w Krakowie.

Prof.  Bernhard  Marx pierwsze lekcje z gry na fortepianie pobierał u Engelberta Keßlera in St. Wendel. Następnie studiował w Wyższych uczelniach muzycznych w Saarbrücken, Freiburgu i Paryżu u największych sław muzyki organowej – Marie – Claire Alain oraz Gastona Litaiza. W latach 1972 – 1975 w ramach stypendium DAAD kontynuował naukę w Wiedniu i Bolonii. W 1973 roku otrzymał 3 nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Bachowskim w Brugii a w 1979 roku 2 nagrodę na Międzynarodowym Konkursie organowym w Saarbrücken. Występował w ramach międzynarodowych festiwali w niemal całej Europie, USA, Meksyku, Brazylii, Argentynie i Japonii. Od 1972 roku jest tytularnym organistą w kościele Św. Jana we Freiburgu a od 1997 roku profesorem w Hochschule für Kirchenmusik w Rottenburgu. Prof. Marx sprawuje także funkcje inspektora organów Archidiecezji we Freiburgu. Od 2011 roku wirtuoz jest także tytularnym organistą w Bazylice St. Blasien, trzecim największym kościele w Europie. Bernhard Marx jest również zapraszany jako juror międzynarodowych konkursów organowych.