Zakup basenu naziemnego to duży koszt dla całej rodziny. Kosztują dziesiątki tysięcy złotych i mogą wpływać zarówno na estetykę przestrzeni zewnętrznej, jak i wartość domu. To zakup, którego nigdy nie należy lekceważyć. Jest wiele decyzji, które należy podjąć.

Jak działają baseny?

Koncepcyjnie baseny są dość proste – to po prostu duże zbiorniki z wodą. Ale w upalny letni dzień basen może wydawać się największym wynalazkiem znanym człowiekowi. I jak się okazuje, w przeciętnym basenie naprawdę działa wiele fajnych technologii — znacznie więcej, niż można by się spodziewać. Postaramy się dokładnie napisać Wam, jak budowane są baseny, a także przyjrzymy się systemowi wodociągowemu, który zapewnia czystość i równowagę chemiczną wody. Więcej informacji na temat basenów znajdziesz na stronie https://ibaseny.pl/. Baseny mają różne kształty i rozmiary, ale prawie wszystkie z nich, od osobistego basenu na podwórku po basen z falami w parku wodnym, działają w ten sam podstawowy sposób. Wykorzystują kombinację filtracji i obróbki chemicznej, aby stale czyścić dużą ilość wody. Typowy basen wymaga siedmiu głównych elementów:

  • Umywalka
  • Zmotoryzowana pompa
  • Filtr do wody
  • Dozownik chemiczny
  • Odpływy
  • Zwroty

Podstawową ideą jest przepompowywanie wody w ciągłym cyklu, z basenu przez systemy filtracji i uzdatniania chemicznego i z powrotem do basenu. W ten sposób system pompowania utrzymuje wodę w basenie względnie wolną od brudu, gruzu i bakterii. Niektóre baseny zawierają również grzałki w mieszance, aby utrzymać wodę w określonej temperaturze.

Rodzaje basenów

Główną różnicą między różnymi rodzajami basenów jest konstrukcja niecki. Istnieje kilka różnych stylów basenów, z których każdy ma swoje zalety i wady. Baseny naziemne to najtańsza opcja budowy, a także najłatwiejsza w budowie. Większość basenów naziemnych jest wykonana z prefabrykowanych zestawów, które nawet amator może złożyć (choć większość ludzi korzysta z profesjonalnych instalatorów). Najpierw instalatorzy wyrównują się z ziemi, tworząc płaską powierzchnię budynku.

 Następnie montują tor obwodowy, który podtrzymuje ścianę zewnętrzną (wykonaną z metalu, tworzywa sztucznego lub drewna). Następnie rozsypują piasek w strefie basenu i układają hydraulikę. Na koniec mocują wykładzinę winylową na ścianach basenu, napełniają basen wodą, wygładzają wykładzinę i mocują ją na swoim miejscu. Jak tylko podłączą pompę i system filtrujący, basen jest gotowy do pracy. Główną wadą tego typu basenu jest to, że jest mniej trwały niż inne konstrukcje i ogólnie mniej atrakcyjny. Jest również mniej trwały, co może być dobrą rzeczą – stosunkowo łatwo jest go zdemontować i przenieść w nowe miejsce. Więcej różnego rodzaju basenów ogrodowych,  znajdziecie na stronie https://ibaseny.pl/10-baseny-ogrodowe.