Łukowscy radni podczas sesji, która odbywała się 24 lutego przyjęli przez aklamację uchwałę – oświadczenie w sprawie inwazji na Ukrainę. W dokumencie tym wyrazili w imieniu mieszkańców zdecydowany sprzeciw wobec rozpoczętej inwazji Rosji na Ukrainę.

Projekt uchwały zgłosił burmistrz Piotr Płudowski. Przyjęto go przez aklamację. W oświadczeniu tym czytamy m.in. „Jest to bezprecedensowy atak gwałtu na normach prawa międzynarodowego, który wymaga zdecydowanej reakcji i potępienia ze strony demokratycznych społeczności całego świata (…) Pamiętamy o mieszkańcach partnerskiej Baranówki wyrażając obawę i troskę o Wasz los”.

Burmistrz Piotr Płudowski już po zakończeniu obrad deklarował również, że jeżeli będzie taka konieczność, Łuków przyjmie do siebie mieszkańców Ukrainy, którzy będą potrzebowali schronienia przed wojną.

W czwartek 24 lutego Ukraina została zaatakowana przez Rosję po wydanym przez Władimira Putina rozkazie przeprowadzenia specjalnej operacji wojskowej w Donbasie. Do ataków na infrastrukturę wojskową dochodzi w wielu regionach i miastach, m.in. w okolicach Baranówki, miejscowości, której Łuków jest miastem partnerskim. Część Rosjan wkroczyła na Ukrainę z terytorium Białorusi. Ukraińska armia stara się stawiać opór wrogowi. Przedstawiciel biura prezydenta Ukrainy poinformował, że Rosjanie atakują nie tylko ukraińskie obiekty wojskowe, ale też zaczęli atakować infrastrukturę cywilną.

Polska przygotowuje się na przyjęcie uchodźców z Ukrainy. Na terenie województwa lubelskiego powstały cztery tzw. punkty recepcyjne dla uchodźców. Mieszczą się one w pobliżu polsko – ukraińskich przejść granicznych. Są to: Dorohusk, Dołhobyczów, Hrebenne i Zosin.