Łukowski Ośrodek Kultury zaprasza na trzeci koncert IX Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej w Łukowie, który odbędzie się w niedzielę 18 lipca o godz. 19:00 w Parafii NMP Matki Kościoła w Łukowie. Wystąpią: Karol Lipiński-Brańka (Wrocław) – skrzypce oraz Levente Kuzma (Węgry) – organy. Wstęp wolny.

Karol Lipiński-Brańka (Wrocław) – skrzypek; ukończył Akademię Muzyczną im. K. Lipińskiego we Wrocławiu, a obecnie jest doktorantem na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie. Swoje umiejętności doskonalił na licznych kursach mistrzowskich w kraju i zagranicą, m.in. u Tinty von Altenstadt (Holandia), Jurisa Svolkovsisa (Litwa), Franka Almonda (USA), Zdenka Goli (Czechy), czy polskich pedagogów jak m.in. Teresa Głąbówna. Jako solista i kameralista od czasy debiutu w Filharmonii Częstochowskiej (2007) wykonuje kilkadziesiąt koncertów rocznie prezentując muzykę od baroku po prawykonania muzyki współczesnej. Koncertuje na scenach polskich, a także zagranicznych – Francji, Włoch, Niemiec, Czech, Wielkiej Brytanii oraz Chin. Współpracuje z Sanktuarium na Jasnej Górze w Częstochowie, gdzie jako koncertmistrz Kapeli Jasnogórskiej pod batutą Jarosława Jasiury dokonywał licznych premierowych nagrań muzyki z archiwum klasztoru. Współpracuje także z wrocławskimi teatrami jako konsultant muzyczny. Prowadzi klasę skrzypiec w OSM I i II st. im. Karola Szymanowskiego we Wrocławiu. Od 2012 roku tworzy duet z pianistką Sonią Markiewicz, z którą także nagrał swoją debiutancką płytę dla wytwórni MegaVox. Od 2009 roku pełni funkcję Dyrektora Artystycznego Letnich Koncertów Organowych i Kameralnych we Władysławowie.

Levente Kuzma (Węgry) – urodził się w Gothenburgu (Szwecja). Pierwsze lekcje gry na pianinie rozpoczął w młodym wieku dzięki swojemu ojcu, który także był organistą. Uzyskał licencjat z edukacji muzycznej oraz wykonawstwa i pedagogiki organowej na Uniwersytecie w Szeged. Artysta posiada certyfikat z metod i sztuki Zoltána Kodály. Uczestniczył w kursach mistrzowskich prowadzonych przez J.van Oortmerssen’a and J.Verden’a podczas The Göteborg International Organ Academy (GIOA). Zdobył nagrody podczas licznych konkursów organowych m.in: Organi Storici del Basso Friuli w Muzzana del Turgnano 2009r, International Organ Competition w Wenecji 2010r. oraz The Alexander Goedicke International Organ Competition w Moskwie 2011r. Zajął pierwsze miejsce na „Timorgelfest” International Organ Competition Timisoara (Rumunia) w 2009 roku. Uczestniczy w prestiżowych festiwalach organowych organizowanych w całej Europie, Rosji i USA. m.in: St. Andrew Holborn Church (Londyn/UK), Great Hall of the Tchaikovsky Conservatory (Moskwa/Rosja), Propsterkirche St. Peter (Recklinghausen/Niemcy), Duomo di Serravalle, Vittorio Veneto/Włochy), O-L-V Hemelvaartkerk (Melsele/Belgia), St. Anne Church, (Budapeszt/Węgry), St. Mungo’s Cathedral (Glasgow/Szkocja), First Presbyterian Church, (WestChester/PA-USA) SsAM Episcopal Church, Wilmington/DE- USA). Obecnie Levente Kuzma pełni funkcję dyrektora artystycznego w Piarist Church w Szeged oraz dyrektora szkoły „Lieto” School of Music and Arts. Od sierpnia 2018r. jest profesorem w klasie organów na University of Szeged, a także dyrektorem artystycznym cyklu koncertów Cathedral Concert Series at the Cathedral of Our Lady w Szeged. Jego debiutancki album solowy Masterworks został wydany w 2017 roku przez the Waltman’s Artists (UK).