Wygoda nie dla każdego oznacza to samo – jedni preferują miękkie materace, w których można się przyjemnie zapaść, inni natomiast wolą modele twarde, które stabilnie podtrzymują kręgosłup. Materace piankowe wykonywane są z różnych rodzajów pianek, które osiągają odmienne twardości oraz stopnie dopasowania się do ciała. Jak wśród nich znaleźć propozycję idealną dla siebie?

Jakie są rodzaje pianek w materacach?

W materacach topowych producentów takich jak polska firma Hilding Anders, znaleźć można pianki wysokoelastyczne takie jak Flexifoam albo Velvet Touch, piankę termoelastyczną Visco oraz lateks.

  • Pianki wysokoelastyczne szczególnie docenia się za ich trwałość, odporność na odkształcenia, a także stabilność, która sprawia, że z powodzeniem można opierać na nich konstrukcję materaca. Pianka wysokoelastyczna dopasowuje się do naturalnych kształtów ciała, podpierając kręgosłup i utrzymując go w fizjologicznej pozycji przez wiele godzin snu. Materiał ten doceniany jest także ze względu na swoje walory higieniczne – drobne kanaliki wentylacyjne zapewniają stałą cyrkulację powietrza w jego warstwach, odprowadzając ciepło i zebraną wilgoć.

  • Pianka termoelastyczna Visco to wyjątkowy materiał, który dopasowuje się do kształtów ludzkiego ciała pod wpływem jego podwyższonej temperatury. Materac wykończony pianką Visco zapewnia maksymalny komfort i podparcie wszystkich mięśni, co pozwala zapomnieć o ich bólu i sztywnieniu o poranku.

  • Lateks to naturalny materiał o bardzo dobrej stabilności. Z jednej strony jest on bardzo elastyczny i pozwala na dopasowanie się do kształtu kręgosłupa, z drugiej natomiast stabilnie go podtrzymuje, nawet przy dużej wadze ciała. Lateks przepuszcza powietrze przez wszystkie swoje warstwy i jest materiałem hipoalergicznym.

Jak wybrać odpowiedni materac dla siebie?

Najważniejszą cechą materaca, którą zawsze należy dobierać pod kątem indywidualnych potrzeb, jest jego twardość. Przy jej doborze głównie pod uwagę bierze się wagę ciała przyszłego właściciela materaca. Przy niskiej wadze, materac może być miększy, niż przy wyższej, która wymaga większej stabilizacji. Marka Hilding Anders opisuje swoje materace, wykorzystując w tym celu czterostopniową skalę twardości uzupełnioną o zalecenia odnośnie wagi ciała.

  • H1 to symbol materacy bardzo miękkich, odpowiednich dla osób o wadze nieprzekraczającej 50 kg.

  • H2 to oznaczenie materacy średnio miękkich, idealnych przy wadze ciała pomiędzy 50 a 80 kg.

  • H3 to symbol materacy średnio twardych, zalecanych dla osób ważących między 80 a 100 kg.

  • H4 to oznaczenie materacy bardzo twardych, tworzonych z myślą o osobach ważących ponad 100 kg.

Przy wyborze twardości materaca warto wziąć pod uwagę także własne preferencje. Ktoś, kto woli spać na twardszym podłożu, może zdecydować się na model H3, pomimo niższej wagi ciała, niż zalecane 80 kg. Dobrze jednak uważać, aby zanadto nie odbiegać od zaleceń. Zbyt miękki materac nie będzie w stanie utrzymać kręgosłupa w fizjologicznej pozycji, przez co pozostanie on nienaturalnie wygięty. Zbyt twardy model natomiast nie dopasuje się należycie do kształtu ciała, przez co kręgosłup i towarzyszące mu mięśnie nie zostaną podparte na każdym odcinku.

Jak wygoda snu wpływa na jego jakość?

W wygodnym łóżku łatwiej i szybciej się zasypia, znacznie rzadziej budzi się w nocy, a nawet często śpi się nieco dłużej. Nie można bagatelizować tego, jak ważny jest komfort odpoczynku. Nawet przy niewielkiej niewygodzie sen może być płytszy, przez co o poranku łatwiej będzie o rozdrażnienie, złe samopoczucie i brak energii. Materace piankowe bardzo często polecane są jako niezwykle wygodne modele, na których naprawdę można się wyspać. Stabilna pianka, która podpiera ich konstrukcję, także może delikatnie uginać się pod ciężarem ciała. Dzięki temu leżąc na plecach, kiedy biodra i ramiona zapadają się w materac, nie wyczuwa się oporu sprężyn tak, jak w tradycyjnych sprężynowych modelach.