Materac kieszeniowy to jeden z najchętniej wybieranych rodzajów posłań. Wpływ na tę popularność mają bez wątpienia jego trwałość i właściwości prozdrowotne. Co musisz wiedzieć, kiedy szukasz materaca kieszeniowego do swojej sypialni?

Dlaczego warto wybrać materac kieszeniowy?

Materac kieszeniowy, którego rdzeń stanowią sprężyny umieszczone grupami w odrębnych kieszeniach, zapewnia doskonałe podparcie wszystkim partii ciała. Najważniejszą cechą tego rodzaju materacy jest szybka reakcja sprężyn na nacisk śpiącego. Dodatkowe cechy konkretnego modelu zależą od materiału, który otacza sprężyny kieszeniowe, a także od wybranego pokrowca.

Materace kieszeniowe najczęściej oznaczane są symbolem twardości H2 lub H3 (czyli odpowiednio średni i twardy), który gwarantuje komfortowy i zdrowy nocny wypoczynek osobom o przeciętnej sylwetce. Renomowani producenci, tacy jak szwedzki Hilding, zadbali o to, aby każdy z materacy kieszeniowych w ich ofercie odpowiadał jeszcze na inne potrzeby. W katalogu marki znajdziesz modele przeznaczone m.in. dla seniorów, pacjentów ze schorzeniami kręgosłupa i alergików.

Najważniejsze cechy materacy kieszeniowych, na które musisz zwrócić uwagę

To, jaki konkretnie materac ze sprężynami kieszeniowymi wybierzesz, będzie miało wpływ na jakość Twojego snu i poziom nocnej regeneracji organizmu. Na co powinieneś zwrócić uwagę?

  1. Wysoka elastyczność punktowa oraz zastosowanie 7 stref twardości odpowiadających poszczególnych partiom ciała pozwala na komfortowy sen pary. Materac kieszeniowy cechuje wysoka elastyczność punktowa, która sprawia, że osoby śpiące w jednym łóżku nie odczuwają wzajemnie swoich ruchów. To zatem idealne rozwiązanie dla duetów, które znacznie różnią się wagą albo z których jedno cierpi na zaburzenia snu. Przykładem materaca idealnego do tzw. łóżka małżeńskiego jest Hilding Cube. Model jest bardzo trwały, obustronnie pokryto go elastyczną pianką poliuretanową.

  2. Twardość materaca, która wpływa na komfort nocnego wypoczynku. Podstawowym wyznacznikiem odpowiedniego poziomu twardości jest waga śpiącego. Najpopularniejsze są materace średnie (oznaczone symbolem H2; dla osób o wadze od 60 do 80 kg), twarde (H3; powyżej 80 kg) i bardzo twarde (H4; więcej niż 100 kg). Najlepsza twardość materaca jest jednak względna. Zależy jeszcze m.in. od wzrostu śpiącego, bo inny nacisk na materac wywiera osoba mierząca 160 cm i ważąca 75 kg, a inny człowiek o wzroście 180 cm i wadze 82 kg. Na odczuwanie poziomu twardości materaca wpływ ma również stelaż łóżka oraz preferencje śpiącego. W ofercie Hilding znajdziesz m.in. materac Step o twardości H3, a nawet materace dwustronne, np. Fandango z oznaczeniami H3 i H4 oraz Zorba z H2 i H3.

  3. Antyalergiczność, którą potwierdza m.in. certyfikat Oeko-Tex® Standard 100. Materace tego typu wykonano z materiałów, które nie uczulają. Zwracaj również uwagę na możliwość łatwego zdjęcia pokrowca materaca i wyprania go w domowej pralce. Materace Hilding polecane alergikom to choćby modele Pasodoble i Lambda z matą koksową.

  4. Status wyrobu medycznego, który jest szczególnie ważny, jeśli materac ma chronić przed wadami postawy albo służyć osobie z bólami lub schorzeniami kręgosłupa. Długi proces certyfikacji pomyślnie przeszły m.in. Hilding Fandango i Pasodoble. Konkretnych wskazówek dotyczących profilaktyki zdrowia kręgosłupa szukaj np. na www.veronique.pl i www.zdrowykregoslup.pl.

Materace kieszeniowe to modele spełniające największe oczekiwania. Pewne podparcie wszystkich odcinków kręgosłupa, obręczy barkowej, bioder i nóg sprawia, że modele ze sprężynami kieszeniowymi świetnie sprawdzają się w roli materacy zarówno profilaktycznych, jak i medycznych.