„Bo trzeba żyć. Rodzina” pióra łukowskiej autorki Ewy Szymańskiej, ukaże się 18 czerwca nakładem Wydawnictwa Szara Godzina. Jest to trzecia część sagi rodzinnej rozgrywającej się na Podlasiu w okresie od pierwszej wojny światowej, po śmierć Stalina. Wielkie wydarzenia determinują losy bohaterów powieści tak, jak i wpłynęły na życie wszystkich polskich rodzin.

  Pierwszy tom poświęcony jest dziejom szlachcianki Apolonii Niemyjskiej, która popełnia mezalians, poślubiając bogatego chłopa Franciszka Bąka. W drugiej części sagi poznajemy losy dzieci tej pary. 

  Historia opowiedziana w „Bo trzeba żyć. Rodzina” rozpoczyna się tuż po zakończeniu II wojny światowej, która pozostawiła po sobie ruiny domów, tęsknotę i ból po stracie najbliższych,  a także gehennę codziennego życia pod rządami rosyjskich wyzwolicieli. Rodzina Apolonii próbuje przetrwać powojenny chaos i terror nowej władzy. Jej córka Gabrynia nie potrafi się odnaleźć w rodzinnym domu w Olendach. Wraca więc do Łukowa.

 Mija dzień za dniem i powoli przyzwyczaja się do nowej rzeczywistości. Współtworzy bibliotekę z ocalałych z wojennej pożogi książek. Marzy o miłości, rodzinie, dzieciach… Czy spotka właściwego mężczyznę?     

  Ewa Szymańska w cyklu powieściowym „Bo trzeba żyć” kreśli życie na Podlasiu  w pierwszej połowie XX stulecia z troską o szczegóły. Niejeden mieszkaniec tego regionu odnajdzie w książkach  „Bo trzeba żyć. Apolonia”, „Bo trzeba żyć. Gabrynia”, „Bo trzeba żyć. Rodzina”  cień swojej rodzinnej historii.  

  Ewa Szymańska urodziła się i wychowała na Podlasiu. Jest nauczycielem w łukowskiej „Jedynce”. Pasjonuje się historią, zwłaszcza tą ,,małą”, lokalną, i jej wpływem na losy zwyczajnych ludzi.

  Wydawnictwo Szara Godzina, Telewizja Master i autorka powieści Ewa Szymańska zapraszają do czytania „Bo trzeba żyć. Rodzina”. Książka będzie dostępna w internetowych i stacjonarnych księgarniach w całej Polsce od 18 czerwca.