Do Powiatowego Urzędu Pracy w Łukowie trafiło 10 mln zł w ramach tzw. tarczy antykryzysowej. Jak mówi dyrektor Stanisław Puch, pieniądze te zostaną przeznaczone na pożyczki dla mikroprzedsiębiorców oraz dofinansowanie dla firm, którym spadły obroty.

  Przed PUP od kilku dni ustawiają się kolejki przedsiębiorców składających wnioski o pożyczki. Do urzędu trafiło już prawie 600 takich wniosków. Tylko niewielka część przedsiębiorców zdecydowała się na złożenie dokumentów elektronicznie. Wnioski przyjmują pracownicy urzędu, którzy na miejscu sprawdzają dokumenty i w razie potrzeby razem z przedsiębiorcami poprawiają błędy. Po wprowadzeniu wniosków do systemu, wypłata pożyczek następuje w ciągu dwóch, trzech dni. Pieniądze trafiły już na konta ponad stu firm. Pożyczka jest w zasadzie bezzwrotna. Jedyny warunek, aby przedsiębiorca nie musiał zwracać 5 tys. zł, to utrzymanie firmy na rynku.

  W ciągu najbliższych dni zostaną uruchomione jeszcze dwa kolejne stanowiska, gdzie przyjmowane będą wnioski od przedsiębiorców, którzy chcą uzyskać wsparcie w związku ze spadkiem obrotów z powodu stanu epidemii.