Na dzień 28 lutego w województwie lubelskim jest
9 osób, które są izolowane w szpitalach z powodu podejrzenia koronawirusa. Przebywają w Lublinie, Puławach i Tomaszowie Lubelskim. 150 osób jest pod nadzorem epidemiologicznym.

  Trwają czynności medyczne wobec osób, które wróciły z terenu Włoch, gdzie występuje coraz więcej przypadków tej choroby. Łącznie jest to już blisko 150 osób. W większości przypadków nie ma powodów do niepokoju, gdyż osoby te nie wykazują żadnych objaw choroby. Tylko w ośmiu przypadkach zalecono domową kwarantannę.

  Szczegóły związane z przygotowaniami służb na wypadek wystąpienia koronawirusa w województwie lubelskim omawiano dzisiaj na posiedzeniu Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego.

  Jak wyjaśniał wojewoda lubelski Lech Sprawka, przeprowadzane są w tej chwili działania przygotowujące na ewentualność wystąpienia dużej liczby zarażonych koronawirusem. Ma to związek przede wszystkim z powrotami z północnych Włoch. Wojewódzka Inspekcja Sanitarna zaleciła zaś stosownie podstawowych środków ostrożności związanych z higieną osobistą.

  Zostały także uruchomione telefony alarmowe, w tym infolinię NFZ dotyczącą postępowania w sytuacji zakażenia koronawirusem: 800-190-590.