W niedzielę, 1 grudnia w Muzeum Regionalnym w Siedlcach rozdano nagrody im. Ludomira Benedyktowicza. W tym roku za osiągnięcia artystyczne nagrodę otrzymał Zespół Pieśni i Tańca Ziemi Łukowskiej „Łukowiacy”.

   Uroczystą galę wręczenia nagród uświetnił grą na trąbce Anton Fartushnyi. Anton jest instruktorem muzyki w Łukowskim Ośrodku Kultury oraz członkiem kapeli Zespołu Pieśni i Tańca Ziemi Łukowskiej „Łukowiacy”.

  Nagroda promuje osoby, które swoją pracą i zaangażowaniem rozsławiają nasz region w kraju i świecie. Przyznawana od 1987 roku, jest jedną z najstarszych i najbardziej cenionych. Ma trzy kategorie: działalność artystyczną, dorobek literacki, naukowy i publicystyczny oraz działalność patriotyczną, społeczną i humanitarną.

  Zespół Pieśni i Tańca Ziemi Łukowskiej „Łukowiacy” działający przy Łukowskim Ośrodku Kultury obchodzi w tym roku swoje 20-lecie. To dowód na żywotność i atrakcyjność polskiego folkloru – przez zespół przewinęło się prawie tysiąc młodych osób, teraz jest 150, a na koncerty przychodzą setki, a nawet tysiące osób. Jest to też prawdziwy pomnik sprawności organizacyjnej: jeżdżący po Polsce i świecie zespół opiera się bowiem głównie na wolontariacie rodziców i sympatyków.