W minioną niedzielę odbyła się dziewiąta edycja EKO-CZERWCÓWKI. Rowerzyści przemierzyli trasę rowerową w rezerwacie Jata. Szlak rajdu wyznaczono śladami pomników historycznych. Organizatorem wydarzenia było Stowarzyszenie „ŻDŻARZANIE”.
Zgromadzeni wyposażeni w mapki z trasą przejazdu przemierzyli blisko 20-kilometrowy szlak. Drogę biegnącą okolicami rezerwatu Jata wyznaczały lokalne pomniki historyczne. Rowerzyści kolejno odwiedzili: pomnik żołnierzy Armii Krajowej i innych organizacji niepodległościowych, pomnik żołnierzy Armii Krajowej, a także pomnik Ks. Stanisława Brzóski.
W tym roku uwagę uczestników zwrócono na historię powstawania poszczególnych monumentów. Przedstawiono inicjatorów pomników, historyczne tło ich budowy oraz okoliczności, które decydowały o ich wyglądzie i treści. Po prezentacji przy każdym z pomników zapalono znicz oraz uczczono chwilą ciszy pamięć walczących o niepodległość Polski.
Po przyjeździe na „Ranczo pod bocianami” w Żdżarach na wszystkich czekał przygotowany poczęstunek. Po nim przeprowadzono konkurs wiedzy pn. „Jata pełna tajemnic”. Pytania dotyczyły historii i przyrody Jaty prezentowanej podczas rajdu. Najlepszą wiedzą podczas konkursu i uwagą podczas wycieczki wykazał się Cezary Gołąb, który zajął I miejsce. Tuż za nim uplasowała się Dominika Kopeć. Miejsce na podium uzupełniła Marta Sadło.
Na zakończenie dokonano podsumowania IX EKO-CZERWCÓWKI. Każdy z uczestników otrzymał pamiątkowy upominek. Nagrodzono zwycięzców konkursu wiedzy. Wyróżniono również najstarszego i najmłodszego cyklistę.