Muzeum Regionalne w Łukowie zaprasza mieszkańców Łukowa i Ziemi Łukowskiej na kolejną edycję Europejskiej Nocy Muzeów, która odbędzie się 18 maja. Impreza rozpocznie się o godz. 17:00 i potrwa do godz. 23:00.
Główną atrakcją tegorocznej Nocy Muzeów będzie wystawa czasowa pt. „Bursztyn bałtycki i żywice świata”, przygotowana przez Polską Akademię Nauk Muzeum Ziemi w Warszawie.
Kolejną atrakcją będzie plenerowy występ Grupy Rekonstrukcji Historycznej III Okręgu Policji Państwowej Komisariat w Radomiu, która zaprezentuje swoje 3 panele tematyczne:
1.„Historia umundurowania Policji Państwowej w latach 1919-1939” – pokaz i omówienie w zakresie:

 •  jak zmieniło się oznaczenie stopni i numerów służbowych w policji II Rzeczypospolitej, prezentacja sylwetek mundurów policyjnych z lat 1919-1927, 1929-1936 i 1936-1939 oraz munduru Policji Państwowej Kobiet
 •  pokaz sylwetki policjanta ruchu ulicznego oraz sygnałów kierowania ruchem ulicznym
 •  pokaz pancerza Policji Państwowej oraz tzw. pozycji bojowych
 •  pokaz przedwojennych środków przymusu bezpośredniego.
 1. Pokaz „szermierki na bagnety”:
 •  szermierka sportowa – zasady walki szablą, szpadą i floretem klasycznym, z krótkimi pokazami walki
 •  szermierka z karabinem – pokaz treningu czwartej zapomnianej dyscypliny szermierczej, jaką była „sportowa – szermierka na bagnety”, przeprowadzana specjalnym karabinem szermierczym:
  – omówienie karabinu szermierczego, tzw. „pałki szermierczej”, i karabinu dla juniorów,
  – podstawowe ruchy karabinem – pchnięcia i ciosy, pchnięcia i ciosy z wypadem,
  – walki szermierzy w parach tzw. pałką szermierczą (szkolenie w walkach wstępnych),
  – „obrona i atak” walki pałką konta karabin (szkolenie pośrednie),
  – walka karabinem szermierczym (szkolenie zaawansowane).
 •  porównanie szermierki floretem oraz szablą z szermierką karabinem
 • pokaz dziania oryginalnych karabinów: Arisaka z 1905 r. (japoński) i Mosin z 1891 r. (rosyjski) z bagnetami.
 1. Wystawa statyczna połączona z panelem historycznym pt. „Opowieść o karabinie…” – wystawa karabinów połączona z panelem historycznym, poświęconym konstrukcji karabinów z końca XIX wieku, oraz ciekawostki karabinowe.

Całemu wydarzeniu towarzyszyć będzie kiermasz twórczości ludowej, pokaz motocykli, a także przeprowadzone zostaną konkursy plastyczne dla dzieci i młodzieży. Dla wszystkich uczestników konkursów przewidziano drobne upominki. Ponadto na zwiedzających czekają wystawy stałe, poświęcone historii, etnografii, sztuce ludowej i geologii naszego regionu.
Organizatorami tegorocznej Nocy Muzeów w Łukowie są: Muzeum Regionalne, Polska Akademia Nauk Muzeum Ziemi w Warszawie, Grupa Rekonstrukcji Historycznej III Okręgu Policji Państwowej Komisariat w Radomiu, Motoweterani Łuków, Stowarzyszenie Twórców Ludowych Oddział w Łukowie, Stowarzyszenie Artystów i Twórców Gminy Łuków, Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Łukowskiej Towarzystwo Fruwającej Muchy oraz Warsztaty Terapii Zajęciowej w Łukowie. Wstęp wolny.