W ostatnich latach coraz popularniejsze są domy budowane z bali drewnianych, które przełamują polską tradycję budownictwa murowanego. Jak każda nowość wywołuje kontrowersje, ma swoich zwolenników i przeciwników.
Murowany czy drewniany?
Cecha Polaków jest silne przywiązanie do tradycji przekazywanej z pokolenia na pokolenie. Dotyczy to nie tylko obchodzenia świąt, ale także budowania domów. Te ostatnie muszą być solidne, budowane na wiele lat, najczęściej na 2, 3 pokolenia. Niestety takie domy są bardzo drogie, koszty niejednokrotnie są barierą nie do pokonania. Kolejnym mankamentem tradycyjnych domów murowanych jest czas inwestycji. Ze względu na warunki klimatyczne sezon budowlany trwa od wiosny do jesieni, w technologii tradycyjnej nie da się w tym czasie ukończyć inwestycji.
I tu pojawia się alternatywa w postaci domów z bali drewnianych. Ich konstrukcja jest szkieletowa, co pozwala na montaż domu w ciągu kilku tygodni, potem zostaje tylko jego wykończenie. Koszt inwestycji uzależniony jest od gatunku i jakości użytego drewna, drewno rodzime jest tańsze niż importowane, ale jest też miej trwałe. Gotowe projekty domów z bali dostępne są w ogólnopolskiej porównywarce Pracownia-projekty.dom.pl/domy_drewniane.html.
Zalety domu z bali
Nie ulega kwestii, że największą zaletą domów drewnianych jest ich pozytywne oddziaływanie na domowników. Drewno doskonale neutralizuje jony dodatnie, które niekorzystnie wpływają na zdrowie i samopoczucie. Dzięki właściwościom cieplnym i zdolności pochłaniania wilgoci, w domach z drewna panuje bardzo dobry mikroklimat, zalecany przede wszystkim osobom z problemami dróg oddechowych, chorobami stawów, alergikom. Drewno tworzy klimat przyjazny dla człowieka, sprzyja relaksowi i odpoczynkowi.
Wbrew obiegowemu przekonaniu, drewno jest materiałem trwałym, domy wytrzymują ponad 150 lat i nie wymagają większego remontu. W niektórych rejonach Polski można jeszcze spotkać drewniane domki pochodzące z początków ubiegłego wieku. Podobnie wygląda sprawa wykończenia i aranżacji wnętrz. Mogą być użyte wszystkie materiały, które stosowane są w tradycyjnym budownictwie, chociaż zdecydowanie lepiej współgrać będą materiały naturalne.

Domy z bali to lekkie konstrukcje nie wymagające budowania kosztownych fundamentów, praktycznie można postawić je w każdym miejscu, ale trzeba pamiętać o architektonicznym dostosowaniu do otoczenia. Zdecydowanie najlepiej prezentują się w środowisku naturalnym, otoczone ogrodem.
Wady domu z bali
Podobnie jak domy wykonane w innych technologiach, także domy z bali mają swoje wady. Przede wszystkim wymagają bardzo starannego wyboru gatunku drewna i fachowców do jego montażu. Drewno powinno być wysokiej jakości i dobrze wysuszone. Najpopularniejszym gatunkiem jest świerk skandynawski, ale jego cena jest wyższa niż drewna krajowego. Domy budowane z drewna niesezonowanego będą osiadać, dlatego z montażem stolarki okiennej trzeba będzie trochę poczekać (kilka miesięcy), co niepotrzebnie wydłuży czas inwestycji. Ze względu na stosunkowo małą popularność domów z bali, trudno jest znaleźć firmę, która zachowa wszystkie wymagania technologiczne. Nie warto kusić się na tanie oferty, przed podjęciem decyzji warto sprawdzić opinie o firmie.