Piotr Rola, uczeń I LO im. T. Kościuszki w Łukowie znalazł się w tym roku w finale XLVII Olimpiady Biologicznej, odbywającym się w dniach 20 – 23 kwietnia w Warszawie.  Aby dotrzeć do etapu centralnego, napisał własną pracę badawczą, przebrnął przez wiele testów i przeprowadził liczne eksperymenty z zoologii czy botaniki w laboratoriach. Do elitarnego grona na szczeblu ogólnopolskim dostali się tylko najlepsi z najlepszych, więc szeroka wiedza przyrodnicza pozwoli wybrać mu najciekawsze kierunki studiów.
Warto odnotować, że udział w eliminacjach centralnych Olimpiady Biologicznej to nie jedyny sukces Piotra Roli. Zajął on również drugie miejsce i został laureatem VI Konkursu Wiedzy Genetycznej, organizowanego przez Uniwersytet Medyczny w Lublinie.
Opiekunką ucznia jest Zofia Nowak – nauczycielka biologii w „Kościuszce”, a wspierali go także naukowcy z Wydziału Przyrodniczego Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego w Siedlcach na czele z dr inż. Józefem Klockiem.
Sukcesy Piotra potwierdzają również wysoką jakość kształcenia na rozszerzeniu biologiczno-chemicznym w I LO. W 2017 r. szkoła osiągnęła najwyższe rezultaty z tych przedmiotów na egzaminie maturalnym w powiecie łukowskim