Łukowscy policjanci otrzymali od Zakładów Mięsnych urządzenie badające poziom hałasu emitowanego przez pojazdy. Dzięki niemu mundurowi precyzyjnie sprawdzą poziom głośności dźwięku kontrolowanego pojazdu, sprawdzą czy mieści się on w dopuszczalnych normach.

Władze Zakładów Mięsnych ŁUKÓW S.A. przekazały łukowskim policjantom sonometr. I jak podkreśla wiceprezes Dariusz Siwek, jest to kolejny i nie ostatni przekazany specjalistyczny sprzęt, który umożliwi nie tylko działania związane z ochroną środowiska, ale pozwoli też na zwiększenie komfortu i poczucia bezpieczeństwa mieszkańców naszego powiatu.

Sonometr to urządzenie badające poziom hałasu emitowanego przez pojazdy.

Już w tym tygodniu mundurowi kontrolując pojazdy, wykorzystywali przekazany im specjalistyczny sprzęt. Dzięki niemu policjanci z łukowskiej drogówki będą mogli sprawdzić czy poziom głośności dźwięku kontrolowanego pojazdu mieści się w dopuszczalnych normach. Sonometr pozwoli ustalić, czy układ wydechowy nie jest zbyt głośny. Badanie sonometrem jest bardzo proste i szybkie. Wystarczy, że samochód poddawany kontroli znajdzie się na utwardzonej nawierzchni i policjant zbliża wtedy mikrofon urządzenia w pobliże rury wydechowej.

Zgodnie z przepisami hałas emitowany przez silnik nie może przekroczyć 93 dB dla samochodów z silnikiem benzynowym oraz 96 dB dla aut z silnikiem Diesla. Motocykle nie mogą generować więcej niż 94 dB (pojemność poniżej 125 cm3) oraz 96 dB (powyżej 125 cm3). W przypadku przekroczenia ustalonych norm, policjanci zatrzymają dowód rejestracyjny pojazdu, a kierujący zostanie ukarany mandatem.