Zaira i Zalina – mieszkanki Łukowa, które do naszego miasta przyjechały kilka lat temu z Czeczenii, dostały dofinansowanie do realizacji projektu „Nasza droga”. Jury konkursu organizowanego przez Fundację Kuchnia Konfliktu wyróżniło obie panie za przygotowanie tkaniny pod tym samym tytułem.

  Tkaninę „Nasza droga” uszyłyśmy z ubrań, które pozostały w naszym sklepie Rzeczy Drugie i tych podarowanych nam przez różne osoby. Tak powstał obraz przedstawiający kobiety-migrantki, które znalazły siebie w Polsce – mówią jej autorki.

Wernisaż odbył się 14 kwietnia 2023 roku w lubelskiej siedzibie Stowarzyszenia „Dla Ziemi”, organizacji pozarządowej, która od 2009 roku prowadzi działania integracyjne i edukacyjne adresowane do uchodźców i uchodźczyń mieszkających na Lubelszczyźnie i społeczności lokalnej. Od tego samego roku Stowarzyszenie nieustannie jest obecne w Ośrodku dla Cudzoziemców w Łukowie. Zrealizowało przez ten czas szereg projektów edukacyjnych, artystycznych i integracyjnych.

Jednym z nich było uruchomienie w Ośrodku Pracowni Rzemieślniczej, gdzie uchodźczynie mogły zdobywać nowe kompetencje pozwalające im wzmocnić swoje szanse na rynku pracy i być bardziej aktywnymi. Idea aktywizacji kobiet mieszkających w Ośrodku doprowadziła do realizacji projektu „Włączone”, którego jednym z celów było stworzenie Kolektywu Kobiecego skupiającego kobiety pochodzące z terenów wiejskich oraz doświadczających migracji. Zalina i Zaira są jego częścią.

Projekt finansowany przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię z Funduszy EOG w ramach Programu Aktywni Obywatele – Fundusz Regionalny.