Zagrożone wystąpieniem depresji są osoby, które czują chronicznie zmęczenie, mają o wiele mniej energii niż do tej pory, a także od dłuższego czasu odczuwają wyraźne obniżenie nastroju. Dodatkowymi objawami, które mogą wystąpić u dotkniętej depresją osoby, są lęki, drażliwość, niska samoocena. Depresja to bardzo podchwytliwa osoba, która może dopaść każdego, bez względu na jego status społeczny, wiek czy też płeć. Uznaje się, że w ciągu najbliższych kilku lat stanie się najczęściej występującą chorobą na terenie całego świata. Depresja na dłuższą metę może prowadzić do występowania myśli i czynów samobójczych, dlatego trzeba z nią walczyć za wszelką cenę. W sytuacji większości pacjentów konieczne będzie zastosowanie leczenia farmakologicznego.

 

Jakie leki na depresję są dostępne?

 

Według specjalistów największą skutecznością charakteryzują się leki wpływające na poziom neuroprzekaźników. Odpowiadają one za życiową energię i samopoczucie. Są to między innymi:

 

 • dopamina – hormon przyjemności,
 • serotonina – hormon szczęścia,
 • noradrenalina – hormon mobilizujący do działania.

 

Środki farmakologiczne stosowane w leczeniu depresji nie tylko wykazują działanie antydepresyjne, ale także pozwalają zmniejszyć napięcie nerwowe, ułatwiają zasypanie oraz odganiają lęki. Trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że ich skuteczność w dużej mierze uzależniona będzie także od indywidualnych cech osobowości pacjenta, a także rodzaju zaburzeń depresyjnych, które go dotknęły. Nie bez znaczenia jest również stopień zaawansowania choroby.

 

Rola leków na uspokojenie w depresji

 

U pacjentów chorujących na depresję lekarze często stosują także leki na uspokojenie. Ich zadaniem jest wprowadzenie pacjenta w stan odprężenia, które doprowadza do zmniejszenia napięcia psychicznego, pozwala pożegnać lęki i niepokoje, a także problemy ze snem. Osoba będąca pod wpływem środków na uspokojenie staje się spokojniejsza, dochodzi do stanu równowagi emocjonalnej, a jej stan psychiczny ulega poprawie. W tym miejscu trzeba podkreślić, że leki na uspokojenie pozwalają pacjentowi normalnie funkcjonować w życiu służbowym i prywatnym, bowiem nie rzutują negatywnie na sprawność jego umysłu i zdolność myślenia.

 

Jeśli chodzi o leki na uspokojenie wydawane na receptę, to ich głównym składnikiem są benzodiazepiny. Ich zadaniem jest blokowanie struktur ośrodkowego układu nerwowego odpowiedzialnych za regulację czynności emocjonalnych. Są to środki, które działają objawowo, szybko się wchłaniają i niemal od razu przynoszą efekty. Trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że dość szybko doprowadzają do uzależnienia, dlatego dostępne są wyłącznie na receptę, a pacjent podczas ich przyjmowania musi pozostawać pod stałym nadzorem lekarza.

 

U pacjentów chorujących na depresję często stosuje się także hydroksyzynę. Jej zadaniem jest hamowanie funkcji mózgu, które odpowiedzialne są za niepokój, lęk i stres. Preparaty ją zawierające można stosować w przypadku wystąpienia zaburzeń równowagi emocjonalnej bądź też nadpobudliwości u pacjenta. Hydroksyzyna może być także stosowana u dzieci jako lek uspokajający. Jej główne efekty uboczne to suchość w jamie ustnej, senność, a czasem zawroty i bóle głowy. Więcej na ten temat przeczytasz tutaj: https://e-recepta.net/depresja.

 

W jaki sposób można otrzymać receptę na leki uspokajające?

 

Chorzy na depresję, którzy potrzebują recepty na kolejne opakowanie przyjmowanych na stałe środków uspokajających, nie muszą osobiście udawać się do gabinetu lekarza. W dzisiejszych czasach w internecie funkcjonuje wiele stron, które umożliwiają otrzymanie recepty online w zaledwie kilkanaście minut. Pacjent musi wypełnić krótki formularz wywiadu medycznego, w którym dokładnie opisze swoje objawy chorobowe oraz poda nazwę potrzebnego mu leku. Kiedy opłaci konsultacje online, z przekazanymi przez niego informacjami zapozna się lekarz, który podejmie decyzję o tym, czy wystawienie recepty elektronicznej jest uzasadnione. Jeśli tak – pacjent otrzyma ją zazwyczaj zaledwie w kilkanaście minut, po czym będzie mógł zrealizować ją w dowolnej aptece na terenie kraju.

 

Czym jest depresja?

 

Aby móc mówić o skutecznym leczeniu depresji, pora zastanowić się, czym w ogóle jest. Otóż, jest to ciężka choroba, która posiada podłoże psychiczne. Może dotknąć każdego, bez względu na płeć lub wiek. Trzeba mieć świadomość tego, że w ostatnich latach przypadki ciężkiej depresji coraz częściej diagnozowane są u dzieci – nie tylko nastolatków. Depresja w bardzo negatywny sposób wpływa na codzienne życie pacjenta, a w ciężkich przypadkach może doprowadzić nawet do jego zagrożenia. Niestety, rozpoznanie depresji bywa bardzo trudne, dlatego w przypadku zauważenia jakichkolwiek niepokojących objawów warto zasięgnąć pomocy specjalistów. To właśnie szybkie i prawidłowe rozpoznanie pozwala udzielić pacjentowi skutecznej pomocy.

 

Niestety, depresja to bardzo powszechna choroba – szacuje się, że w Polsce może chorować na nią nawet co piąty człowiek.

 

Warto wiedzieć, że depresja depresji nierówna. Współczesna medycyna zna przynajmniej kilkanaście jej podstawowych rodzajów:

 

 • depresja reaktywna,
 • depresja poporodowa,
 • depresja lękowa,
 • depresja sezonowa,
 • depresja dwubiegunowa,
 • nerwica depresyjna,
 • depresja poschizofreniczna,
 • depresja endogenna,
 • zaburzenia depresyjne nawracające,

 

Zdarza się, że poszczególne rodzaje depresji przybierają przewlekłą i silną postać – w takiej sytuacji specjaliści mówią o depresji przewlekłej.

 

Co jest przyczyną depresji?

 

Medycyna wskazuje, że depresja może mieć najróżniejsze przyczyny. Jedno jest pewne – jest to choroba, w której w żaden sposób nie można lekceważyć i bagatelizować. Specjaliści twierdzą, że ryzyko wystąpienia depresji jest większe u osób, w których najbliższej rodzinie występowały już depresyjne zaburzenia osobowości. Jeśli chodzi o podstawowe przyczyny biologicznej depresji, to zalicza się do nich: predyspozycje genetyczne, zaburzenia hormonalne w obrębie kortyzolu, niedobory hormonalne, zaburzenia aktywności neuroprzekaźnictwa.

 

Za wystąpienie depresji mogą być także odpowiedzialne:

 

 • choroby somatyczne,
 • choroby neurologiczne,
 • działanie leków,
 • nadużywanie alkoholu i środków odurzających,
 • zmiany hormonalne,
 • nadmierny stres.