Miejska Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Łukowie ogłasza konkurs wniosków na realizację zadań uwzględniających cele operacyjne dotyczące profilaktyki i rozwiązywania problemów alkoholowych oraz przeciwdziałania narkomanii określone w Narodowym Programie Zdrowia.

   Priorytetowo będą punktowane działania z zakresu prowadzenia profilaktyki uniwersalnej i selektywnej skierowanej do grup szczególnie narażonych na uzależnienie tj. osób bezrobotnych, sprawców przemocy oraz osób wykluczonych społecznie, osób eksperymentujących z alkoholem i innymi substancjami psychoaktywnymi, w tym nowymi substancjami tzw. „dopalaczami”.

Istotne będą także:

– Realizacja programów profilaktycznych skierowanych do grupy dziewcząt i dorosłych kobiet.

Prowadzenie działań wśród dzieci i młodzieży, mających na celu zwiększenie możliwości atrakcyjnego spędzania wolnego czasu z uwzględnieniem oddziaływań w obszarze profilaktyki uzależnień.

– Kontynuowanie polityki społecznej Łukowa, która przyczynia się do zmniejszenia skali zjawiska przemocy w rodzinie, a w szczególności utrzymanie funkcjonowania Punktu Konsultacyjnego jako miejsca udzielania pomocy ofiarom przemocy w rodzinie jak również pomocy osobom uwikłanym w przemoc.

– Wspieranie funkcjonowania świetlic środowiskowych prowadzących działania socjoterapeutyczne skierowane do dzieci i młodzieży z grup ryzyka.

– Wspieranie różnorodnych form doskonalenia zawodowego kadr zajmujących się profilaktyką uzależnień.

Podejmowanie działań ukierunkowanych na kształcenie kompetencji społecznych wśród dzieci i młodzieży z grup ryzyka.

– Prowadzenie działań edukacyjnych dla sprzedawców napojów alkoholowych, a w szczególności zwiększenie kontroli punktów sprzedaży alkoholu w zakresie sprzedaży nieletnim, spożywania alkoholu w miejscach publicznych oraz upowszechnianie procedury „bufora ochronnego” w punktach sprzedaży alkoholu.

– Zwiększenie dostępności do pomocy terapeutycznej dla osób uzależnionych od alkoholu i współuzależnionych.

Przeprowadzenie akcji informacyjnej w zakresie opieki zdrowotnej, psychologicznej i pomocy prawnej przysługującej ofiarom przemocy w rodzinie.

– Rozpowszechnianie programów terapeutycznych skierowanych do wszystkich osób bez względu na wiek, które wykazują postawy agresji psychicznej i fizycznej wobec otocznia,  w celu redukowania takich zachowań.

– Prowadzenie działań  edukacyjnych ukierunkowanych na redukcję zachowań agresywnych wobec dzieci.

– Zintensyfikowanie  działań profilaktycznych wśród dzieci i młodzieży opóźniających wiek inicjacji alkoholowej i ostrzegających  o negatywnych skutkach spożywania alkoholu na wielu płaszczyznach.

– Promowanie zdrowego stylu życia bez uzależnień i proponowanie pozytywnych alternatyw w stosunku do środków uzależniających, traktowanych jako antidotum na problemy życiowe.