Zarówno banki, jak i firmy pożyczkowe coraz częściej oferują nam możliwość zaciągnięcia pożyczki przez internet. Jest to bardzo wygodne, ponieważ aby otrzymać pieniądze, nie trzeba nawet wychodzić z domu. Niemniej jednak korzystanie z sieci niesie za sobą pewne niebezpieczeństwa, także w kontekście zaciągania pożyczki przez internet. W jaki sposób bezpiecznie zawrzeć umowę?

Dobre zabezpieczenia – co warto wiedzieć?

Z zaciąganiem pożyczki przez internet wiąże się przede wszystkim ryzyko wycieku danych, w szczególności danych osobowych oraz wrażliwych (na przykład hasło do konta bankowego). O odpowiednie zabezpieczenia powinien zadbać pożyczkodawca, jednak to klient musi zachować szczególną ostrożność podczas podawania danych. Zanim zdecydujemy się na współpracę z konkretną firmą pożyczkową, warto zapoznać się z jej polityką prywatności oraz polityką bezpieczeństwa. Dzięki temu dowiemy się, w jaki sposób zabezpieczane są nasze dane. Oczywiście im więcej różnorodnych zabezpieczeń, tym dla nas lepiej. Warto sprawdzić, czy dana firma pożyczkowa wogóle istnieje – bardzo często hakerzy tworzą fikcyjne strony, za pomocą których przejmują różnego rodzaju dane wrażliwe – jest to tak zwany phishing, przed którego skutkami trudno nam się bronić, jeśli wpadniemy w sidła przestępcy. Sama strona internetowa, przez którą wypełniamy formularz umowy pożyczki, powinna być odpowiednio zabezpieczona, a więc posiadać protokół HTTPS, zamiast HTTP. Pożyczkodawcy często korzystają również z aplikacji, przez którą należy dokonać przelewu na minimalną kwotę, w celu weryfikacji pożyczkobiorcy. Jest to dobra praktyka, ponieważ uczciwym firmom pożyczkowym pozwala sprawdzić, czy ktoś nie podszywa się pod osobę, która chce zaciągnąć pożyczkę. Niemniej jednak sam pożyczkodawca nigdy nie poprosi nas o przelew na kwotę wyższą niż 1 zł. Co więcej, aplikacja powinna być powszechnie znana i odpowiednio zabezpieczona. 

Umowa budząca wątpliwości

Pożyczkodawca nie powinien prosić nas o podawanie zbyt wielu danych osobowych. Nawet w przypadku popularnych pożyczek na dowód potrzebny będzie jedynie numer dokumentu, a nie jego pełny skan. Warto o tym pamiętać zaciągając pożyczki online. Oczywiście sama umowa pożyczki musi jednoznacznie określać strony transakcji – dlatego też musimy podać imię, nazwisko, pesel i tym podobne dane. Niemniej jednak jeśli umowa pożyczki wzbudzi jakiekolwiek wątpliwości, nie bójmy się zadzwonić do firmy pożyczkowej i zapytać o szczegóły. Jest to również dobry sposób na to, aby sprawdzić pożyczkodawcę. Numer telefonu podany na stronie powinien być aktualny, a rozmówca powinien udzielić nam szczegółowych informacji dotyczących danej oferty, a także ofert podobnych. Powinien również przeprowadzić nas przez procedurę wypełniania formularza, jeśli zajdzie taka konieczność. Wątpliwości budzą przede wszystkim zbyt dobre warunki kredytowania. Zastanówmy się, czy dana oferta jest prawdziwa, jeśli pożyczkodawca oferuje nam bardzo niską stopę procentową lub niemal zerową prowizję. Takie oferty kuszą, jednak w większości przypadków są one oszustwem.