W Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych tarcza antykryzysowa obejmuje przede wszystkim umorzenia składek. O tą formę wsparcia przedsiębiorcy z powiatu łukowskiego występowali najczęściej. Dotychczas ZUS w Łukowie zwolnił ze składek niemal 7300 płatników z naszego powiatu na łączną kwotę prawie 43 mln zł. Te umorzenia obejmowały marzec, kwiecień i maj 2020 roku.

  Jak mówi nam Małgorzata Korba, rzecznik prasowy ZUS, umorzenia zostały rozszerzone na wybrane w tarczy covidowej branże, za lipiec, sierpień i wrzesień ubiegłego roku.

  Najnowsza tarcza przewiduje umorzenia składek za listopad, grudzień minionego roku i styczeń 2021 roku. To zwolnienie jest kierowane do 50 różnych branż, m.in. fitness, gastronomia, hotelarstwo, obiekty kultury, terapeuci, sprzedawcy. Warunkiem jest spadek przychodu o co najmniej 40% i odpowiednie PKD.

  W tarczy antykryzysowej w ZUS obowiązują również inne formy wsparcia, m.in. świadczenia postojowe dla firm z najbardziej poszkodowanych branż, które osiągnęły 40-procentowy spadek przychodów.