Zbyt niska wilgotność powietrza negatywnie wpływa na nasze zdrowie i samopoczucie. Problemom tym można przeciwdziałać poprzez zastosowanie dobrego nawilżacza powietrza. Sprawdź, jak wybrać urządzenie skuteczne, a przy tym bezpieczne i nie generują wysokich kosztów użytkowania.

Ewaporacyjne nawilżacze powietrza – dlaczego warto

Pierwszą decyzją, jaką trzeba podjąć przed dokonaniem zakupu nawilżacza, jest wybór technologii, jaką ma wykorzystywać urządzenie. W sprzedaży dostępne są bowiem:

  • nawilżacze ewaporacyjne,
  • nawilżacze ultradźwiękowe,
  • nawilżacze parowe.

Jeśli chodzi o bezpieczeństwo działania, to najlepszą propozycję stanowią pierwsze z nich. Ewaporacyjne nawilżacze powietrza wykorzystują proces naturalnego odparowywania wody. Obecne w niej zanieczyszczenia zostają zatrzymane na filtrze albo na dyskach, dlatego nie trafiają do powietrza.

W przypadku nawilżaczy ultradźwiękowych sytuacja wygląda gorzej, ponieważ ultradźwięki przekształcają w mikroskopijne cząsteczki wodę i całą jej zawartość. Wraz z parą wodną do powietrza emitowane są drobinki bakterii, wapnia, chemikaliów itp. Do nawilżacza ultradźwiękowego powinno się zatem wlewać wyłącznie wodę destylowaną, a to droższe i mniej komfortowe rozwiązanie niż wlewanie wody prosto z kranu.

W nawilżaczu parowym można wykorzystywać kranówkę, ale tego typu urządzenia nie są już popularne. Działają one podobnie jak czajnik elektryczny, a w konsekwencji zużywają sporo prądu i generują gorącą parę wodną, która stwarza ryzyko poparzenia. Nie można ich zatem uznać za w pełni bezpieczne.

Najważniejsze parametry dobrego nawilżacza

Oczywiście, rodzaj technologii nawilżania to nie wszystko. Aby wybrać skuteczne urządzenie, trzeba wziąć pod uwagę jeszcze takie parametry jak wydajność, głośność pracy i dostępne funkcje. Wydajność powinna być dostosowana do powierzchni pomieszczenia. Najlepiej kupić nawilżacz, który na każde 10 m² dostarczy w ciągu godziny przynajmniej 70 ml wody.

Akceptowalna głośność pracy to kwestia dość indywidualna, ponieważ istotne znaczenie ma tutaj nasza wrażliwość na hałasy. Warto wybrać sprzęt, który jest w stanie pracować, generując nie więcej niż 25 dB, gdyż taka głośność pracy powinna umożliwić każdemu spokojny sen.

Spośród funkcji obecnych w nawilżaczach powietrze szczególne znaczenie ma higrostat. Umożliwia on pracę w trybie automatycznym, w którym wystarczy wybrać pożądany poziom nawilżenia, a urządzenie będzie dążyć do jej uzyskania i utrzymania. Dzięki higrostatowi mamy pewność, że powietrze nie będzie ani zbyt suche, ani przewilżone.

2w1 czyli oczyszczacz powietrza z funkcją nawilżania

Jeśli chcemy kupić oczyszczacz powietrza z nawilżaczem, to pod uwagę trzeba wziąć także te cechy urządzenia, które decydują o skuteczności w walce z zanieczyszczeniami. W dobrym oczyszczaczu powietrza nie powinno zabraknąć filtra HEPA i filtra węglowego. Maksymalną powierzchnię pracy można obliczyć poprzez podzielenie wydajności przez 8. Jeśli uzyskany wynik jest większy albo równy metrażowi pokoju, w którym chcemy umieścić sprzęt, to wydajność jest wystarczająca.

Oczywiście, urządzenie 2w1 powinno również umożliwiać rozdzielenie funkcji oczyszczania i nawilżania. Używanie nawilżacza wtedy, gdy wilgotność powietrza jest wysoka, mogłoby doprowadzić do przewilżenia, a w rezultacie do pojawienia się w pomieszczeniu pleśni.

Ceny i koszty eksploatacji nawilżacza powietrza

Za najtańsze nawilżacze ewaporacyjne trzeba zapłacić trochę więcej niż za tanie urządzenia ultradźwiękowe czy parowe. Jednak po pewnym czasie różnica ta się zwróci. Głównym elementem kosztów eksploatacyjnych są tutaj wydatki związane z wymianą filtra. W przypadku popularnego nawilżacza Philips HU4803/01 wyniosą one 98 zł (zakładając używanie nawilżacza przez pół roku) albo 196 zł (jeśli potrzebujemy nawilżać powietrze cały rok).

Na wodę wydamy mniej niż 1 gr za 1 l, gdyż możemy ją wlewać prosto z kranu. Za wodę destylowaną do nawilżacza ultradźwiękowego trzeba natomiast zapłacić od 1 zł za litr wzwyż. Zakładając średnie zużycie 1 l wody przez pół roku, oszczędność wynosi około 180 zł. Oczywiście, w nawilżaczach ultradźwiękowych też znajduje się zwykle element wymienny w postaci wkładu odwapniającego.

Zużycie prądu nawilżaczy ewaporacyjnych zwykle jest dość niskie. Moc wspomnianego wcześniej urządzenia marki Philips wynosi 14 W. Jeśli przez miesiąc będziemy z niego korzystać przez 12 godzin dziennie, rachunek za energię wzrośnie o około 3,40 zł. Wysoki pobór prądu stanowi wadę nawilżaczy parowych. Tutaj moc zwykle wynosi 150 albo nawet 300 W, co daje wydatek 34 albo 67 zł za miesiąc. W ciągu 6 miesięcy różnica wyniesie zatem 180-380 zł.

Podsumowując, ewaporacja to najzdrowsza metoda nawilżania, która oznacza niższe niż w przypadku pozostałych technologii koszty użytkowania nawilżacza.