Dzień Myśli Braterskiej to święto skautów na całym świecie, upamiętniające datę urodzin twórców ruchu – Roberta i Olave Baden-Powellów. Po raz piętnasty harcerze z Hufca ZHP Łuków im. Bohaterów Ziemi Łukowskiej spotkali się z tej okazji przy muzyce.

  W sobotę, 22 lutego w budynku I Liceum Ogólnokształcącego w Radzyniu Podlaskim pojawiło się około dwustu osób w szarych i zielonych mundurach – z powiatów: radzyńskiego, łukowskiego i bialskiego. Wzięły one udział w koncercie „Ciepłe i Puchate XV”.

  Zuchy i harcerze zaprezentowali się w przeglądzie piosenki, wykonując różnorodny repertuar. Jury wybrało najlepsze występy. Pierwsze miejsce zajęła Maja Lato z 7. Drużyny Harcerzy Starszych „22 Południk” im. Władysława Załuski w Starych Kobiałkach. Drugą lokatę przyznano 17. Drużynie Harcerskiej „eReF” im. płk. pil. Zdzisława Krasnodębskiego w Woli Osowińskiej , zaś trzecią –  Angelice Duchowicz i Lenie Sergiel z 29. Gromady Zuchowej „Armaty Mądrości” w Woli Chomejowej. Później można było podziwiać występy talentów – tancerzy, recytatorów, śpiewaków, gimnastyczek, aktorów. Koncert „Ciepłe i Puchate XV” stał się również sposobnością do wręczenia wyróżnień młodym zastępowym, przybocznym i drużynowym.

  W dniu 22 lutego w Pałacu Prezydenckim w Warszawie miało miejsce spotkanie nowo mianowanych harcmistrzów z Prezydentem RP, Andrzejem Dudą. Hufiec ZHP Łuków reprezentowała hm. Anna Maksymowicz – drużynowa 7. Drużyny Harcerzy Starszych „22 Południk” im. Władysława Załuski w Starych Kobiałkach.

Najaktywniejsi drużynowi są także specjalnie wyróżniani z okazji skautowego święta. Raz w ciągu swojej służby mogą otrzymać List Pochwalny Naczelniczki ZHP. Piątka instruktorek z Hufca ZHP Łuków 23 lutego wzięła udział w Gali Dnia Myśli Braterskiej w Warszawie. Podczas tej uroczystości odebrały one Listy Pochwalne z rąk Naczelniczki ZHP, hm. Anny Nowosad. Dyplomy otrzymały: pwd. Wioleta Kuczyńska, pwd. Ilona Niewęgłowska, pwd. Grażyna Podgajna, pwd. Nina Rosa, pwd. Aleksandra Suchodolska. Zebrani wysłuchali także kilku wystąpień motywacyjnych, m.in. Janka Meli oraz koncertu zespołu Mikromusic.