W powiecie łukowskim bezrobocie osiągnęło rekordowo niski poziom. Jak informuje Powiatowy Urząd Pracy w Łukowie, na koniec lipca 2019 roku wynosiło 3, 7 %, co jest najniższym wynikiem w historii. Jednocześnie jest to najniższy wynik w województwie lubelskim i jeden z niższych w Polsce.
Stopa bezrobocia w naszym kraju kształtuje się na poziomie 5,3%. W województwie lubelskim ten wskaźnik osiągnął 7,3%.
Stanisław Puch, dyrektor PUP w Łukowie, podkreśla, że już od ponad dwóch lat powiat łukowski utrzymuje najniższy poziom bezrobocia na Lubelszczyźnie. Jednak jeszcze nigdy nie osiągnął tak niskiego poziomu jak w pierwszym półroczu 2019 roku. W tej chwili zarejestrowanych w PUP jest 1700 osób bezrobotnych.
W naszym województwie niskie bezrobocie utrzymuje się jeszcze w powiecie biłgorajskim (4,6%), powiecie łęczyńskim (4,7%) oraz mieście Lublin (5,2%). Największa stopa bezrobocia jest w powiatach włodawskim (14,1%), chełmskim (12,2%) oraz hrubieszowskim (12,1%).
W Polsce najniższe bezrobocie jest w Poznaniu (1,2%), zaś najwyższe w Szydłowcu (22,4%).
Dyrektor Stanisław Puch poinformował nas także o zatrudnianiu cudzoziemców. W tej chwili w naszym powiecie pracodawcy złożyli 1508 oświadczeń o powierzeniu pracy osobom zza granicy. Ponadto w I półroczu wydano cudzoziemcom prawie 1 tysiąc zezwoleń na pracę sezonową.