Trwa dobra passa Gminy Łuków w pozyskiwaniu pieniędzy na rozwój infrastruktury oświatowej, rekreacyjnej i turystycznej.
Tylko w tym miesiącu samorząd podpisał umowy o przyznaniu dofinansowania na budowę pierwszego żłobka w Łukowie i Leśnego Zespołu Rekreacyjno-Edukacyjnego „Amonit” w Klimkach, a w środę 20 marca do tej listy dołączyła dotacja na przedszkole w Gołąbkach.
Chodzi o inwestycję wartą ponad 600 tysięcy złotych, z czego wkład własny gminy to niewiele ponad 90 tysięcy, a resztę stanowią środki z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego. To pieniądze na utworzenie oddziału przedszkolnego dla 19 dzieci, w tym przygotowanie sali z zapleczem i wyposażeniem m.in. z meblami, zabawkami, pomocami dydaktycznymi i sprzętem multimedialnym, a także wynagrodzenia nauczycieli i dodatkowe zajęcia na przykład rytmiczne czy profilaktyczno-wychowawcze.
Przedszkole w Gołąbkach będzie 11 taką placówką w gminie Łuków, które łącznie zapewniają opiekę dla 642 dzieci. Kolejnymi 43 miejscami dysponuje przedszkole prowadzone przez stowarzyszenie w Zarzeczu, a oprócz tego w Łazach działa prywatny Terapeutyczny Punkt Przedszkolny „Dzwoneczek” dla 33 maluchów.