Wydział Zarządzania Kryzysowego Starostwa Powiatu w Łukowie wydał ostrzeżenie drugiego stopnia o nadchodzących upałach. Prognozowana temperatura przekroczy 32oC. Miejscowo mogą pojawić się burze z gradem. Taka pogoda utrzyma się co najmniej przez kilka najbliższych dni.
Meteorolodzy na najbliższe kilka dni zapowiadają upały przekraczające 30oC. Temperatura gruntu może dochodzić nawet do 40oC. Nocą temperatura powietrza będzie utrzymywała się na poziomie 20oC. Będzie duszno, a w ciągu dnia wilgotność osiągnie około 45%. W Łukowie nie przewiduje się burz, ale Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie o burzach dla powiatów: lubartowskiego, łukowskiego, puławskiego, radzyńskiego i ryckiego.
Ciśnienie będzie bardzo wysokie i osiągnie poziom 1021 hPa.
Lekarze ostrzegają, że nadmiar słońca i upały mogą doprowadzić do rozwoju wielu poważnych chorób. Podczas skwaru gwałtownie wzrasta ryzyko przegrzania organizmu i udaru słonecznego. Wysokie temperatury mogą doprowadzić także do zakrzepów, ataków astmy, chorób wątroby, a nawet nowotworów skóry i oczu.
Aby uniknąć przegrzania organizmu nie należy pozostawać zbyt długo na słońcu. Poza tym należy pić dużo wody i unikać kofeiny i alkoholu. Pomocne może się okazać także zwilżanie głowy i kark chłodnymi okładami. Poza tym należy chronić głowę przed słońcem kapeluszem.