Do 5 kwietnia  Ośrodek Sportu i Rekreacji w Łukowie czeka na zgłoszenia od osób, które zechcą wziąć udział w Kursie Ratownika Wodnego.
Kurs organizują OSiR oraz Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe w Lublinie. Uprawnienia, które można nabyć po ukończonym kursie to: młodszy ratownik – warunkiem uczestnictwa ukończone jest 12 lat, ratownik WOPR – warunkiem uczestnictwa ukończone jest 15 lat oraz ratownik wodny – warunkiem uczestnictwa ukończone jest 18 lat. Szczegółowych informacji na temat kursu udziela Ośrodek Sportu i Rekreacji.
Uczestnikiem szkolenia na ratownika WOPR może zostać osoba, która ukończyła 12 lat i zaliczy sprawdzian wstępny obejmujący:
– przepłynie dystans 200 m
– przepłynie dystans 5 m pod lustrem wody
– przepłynie po skoku ze słupka żabką na piersiach i sposobem na plecach z pracą NN do żabki/bez pracy RR/, łącznie dystans 50 m, po 25 m każdym sposobem
Etap II szkolenia ratownika wodnego/dawny R WOPR/ – 18 godzin. 
Uczestnikiem szkolenia może zostać osoba, która ukończyła 16 lat i zaliczy sprawdzian wstępny obejmujący:
– przepłynie, stylem dowolnym dystans 100 m w czasie do 1: 50sek
– przepłynie dystans 200 m (jak na kartę pływacką)
– przepłynie dystans 15 m pod lustrem wody
– przepłynie po skoku ze słupka żabką na piersiach i sposobem na plecach z pracą NN do żabki /bez pracy RR/, łącznie dystans 100 m, po 50 m każdym sposobem/.
Etap III szkolenia ratownika wodnego – 27 godzin
Uczestnikiem szkolenia może zostać osoba, która ukończyła 17 rok życia i zaliczy sprawdzian wstępny obejmujący:
– przepłynięcie stylem dowolnym, po skoku startowym 400 m w czasie nie dłuższym niż 08,00 min.
– przepłynięcie dystansu 25 m pod lustrem wody z wydobyciem 1 – go przedmiotu leżącego na dnie
– przepłynięcie, po skoku startowym ze słupka/sposobem ratowniczym/ z głową nad powierzchnią wody dystansu 50 m w czasie poniżej 1min.
– przepłynięcie, po skoku startowym stylem klasycznym na piersiach i sposobem na plecach z pracą NN do stylu klasycznego/bez pracy RR/, łącznie dystans 100 m/po 50 m/
– holowanie tonącego na dystansie 75 m z zastosowaniem trzech sposobów holowania/każdym na dystansie 25 m bez zatrzymywania się/
Istnieje możliwość łączenia etapów – I + II + III