Dobiegły końca prace związane z remontem kościoła Świętej Zofii w Zofiborze, w gminie Wojcieszków. Dzięki wsparciu Funduszy Europejskich dla Lubelskiego 2021-2027 zabytkowa świątynia została odnowiona. Z tej okazji w piątek, 15 maja odbędzie się tam uroczystość podsumowująca dotychczasowe prace renowacyjne.
W ramach renowacji kościoła, który wybudowano w latach 1851 – 1853, odnowiono m.in. fundamenty i elewację, wyremontowano dach, wyczyszczono ściany wewnątrz świątyni i wymieniono podłogę. Całość kosztowała blisko 4 mln zł. Na tę kwotę złożyły dotacja w wysokości 1 mln zł Rządowego Programu Odbudowy Zabytków oraz dotacja w wyrskości ponad 2 mln 400 tys. zł z programu Fundusze Europejskie dla Lubelskiego z Urzędu Marszałkowskiego. Parafia dołożyła do prac niespełna 400 tys. zł.
Prace przy renowacji świątyni trwały półtora roku. Dziś wszystko jest już gotowe. Uroczyste zakończenie inwestycji zaplanowano na piątek, 15 maja, we wspomnienie Świętej Zofii. O godzinie 12:00 odbędzie się msza święta odpustowa, której będzie przewodniczył ksiądz biskup Kazimierz Gurda. Następnie odbędzie się spotkanie parafian i gości, wśród których ma być obecny marszałek województwa lubelskiego Jarosław Stawiarski oraz władze powiatu łukowskiego, na czele ze starostą Dariuszem Szustkiem.
Obecnie ksiądz proboszcz Jarosław Czech rozpoczyna starania o pozyskanie środków m.in. na odnowienie dzwonnicy oraz renowację sufitu i odkrycie pokrywających go malowideł.


