355 tys. zł dla ŁKS Orlęta Łuków, 70 tys. zł dla AMPlusa, 32 tys. zł na Stowarzyszenie Piłki Ręcznej Łukovia, 25 tys. zł dla pływaków z MKS Delfinek, 20 tys. zł dla sztangistów Olimpijczyka, po 18 tys. zł dla kickbokserów i karateków, 9 tys. zł dla szachistów – tyle od władz Łukowa dostały łukowskie kluby sportowe na upowszechnianie kultury fizycznej na terenie miasta w 2026 roku. Ponadto 63 tys. zł dostały Uczniowskie Kluby Sportowe działające przy łukowskich szkołach podstawowych.
Władze miasta przeznaczyły też środki finansowe na promocję imprez sportowo-rekreacyjnch: 25 tys. zł na „Triathlon w Zimnej Wodzie” i 20 tys. zł na imprezy Rowerowego Łukowa. Ponadto po 6,5 tys. zł otrzymały dwa stowarzyszenia aktywizujące niepełnosprawnych sportowców.
W 2026 roku, na podstawie przeprowadzonego konkursu na zadania dotyczące wspierania i upowszechniania kultury fizycznej i sportu wybrani zostali niżej wymienieni oferenci:
- Upowszechnianie kultury fizycznej i sportu w środowisku szkolnym w obwodzie Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Łukowie – UKS „Jedynka” – 16 000 zł.
- Upowszechnianie kultury fizycznej i sportu w środowisku szkolnym w obwodzie Szkoły Podstawowej nr 2 z Oddziałami Dwujęzycznymi w Łukowie – UKS „Dwójka” – 11 000 zł.
- Upowszechnianie kultury fizycznej i sportu w środowisku szkolnym w obwodzie Szkoły Podstawowej nr 3 w Łukowie – UKS „Trójka” – 11 000 zł.
- Upowszechnianie kultury fizycznej i sportu w środowisku szkolnym w obwodzie
Szkoły Podstawowej nr 4 z Oddziałami Integracyjnymi w Łukowie – UKS „Orlik” – 14 000 zł - Upowszechnianie kultury fizycznej i sportu w środowisku szkolnym w obwodzie
Szkoły Podstawowej nr 5 w Łukowie – UKS „Piątka” – 11 000 zł. - Prowadzenie sekcji piłki ręcznej – szkolenie i udział w zawodach – Stowarzyszenie Piłki Ręcznej „Łukovia” Łuków – 32 000 zł.
- Szkolenie i współzawodnictwo sportowe dzieci i młodzieży szkolnej zamieszkującej na terenie Miasta Łuków, na poziomie szkół podstawowych i ponadpodstawowych w piłce nożnej, obejmujące min. 5 grup szkoleniowych w różnych kategoriach wiekowych, w zapasach, w boksie, w siatkówce, w warcabach, zgłoszonych w okręgowych związkach sportowych – Łukowski Klub Sportowy „Orlęta Łuków” – 355 000 zł.
- Szkolenie i współzawodnictwo sportowe dzieci i młodzieży szkolnej zamieszkującej na terenie Miasta Łuków, na poziomie szkół podstawowych i ponadpodstawowych w podnoszeniu ciężarów i kulturystyce – Klub Olimpijczyka Ziemi Łukowskiej – 20 000 zł.
- Organizacja imprez sportowo-rekreacyjnych dla osób niepełnosprawnych – Stowarzyszenie „Centrum Przedsiębiorczości, Integracji i Edukacji” OPP – 6 500 zł oraz Klub Sportowy Głuchych „Hetman” – 6 500 zł.
- Prowadzenie sekcji pływackiej – szkolenie i udział w zawodach – MKS „Delfinek” – 25 000 zł.
- Szkolenie w zakresie piłki nożnej dzieci i młodzieży zamieszkujących na terenie Miasta Łuków na bazie miejskich szkół podstawowych (min. 4 grupy szkoleniowe w różnych kategoriach wiekowych) – Łukowskie Stowarzyszenie Rozwoju – 70 000 zł.
- Prowadzenie i współzawodnictwo sportowe w szachach dla mieszkańców Łukowa – Stowarzyszenie szachistów „Szachpol” – 9 000 zł.
- Promocja Miasta Łuków podczas imprezy sportowej „Triathlon w Zimnej Wodzie” – Klub Biegacza V-Max Adamów – 25 000 zł.
- Promocja Łukowa podczas wakacyjnych przejażdżek rowerowych oraz imprez dla cyklistów na terenie powiatu łukowskiego – Stowarzyszenie Rowerowy Łuków – 20 000 zł.
- Prowadzenie sekcji karate – szkolenie i udział w zawodach dzieci i młodzieży zamieszkującej na terenie Miasta Łuków – Łukowski Klub Karate Kyokushin „Mawashi” – 18 000 zł.
- Promocja Miasta Łuków w ramach współzawodnictwa sportowego organizowanego przez Polski Związek Kickboxingu – Stowarzyszenie Społeczno-Kulturalne „Nasz Region” – 18 000 zł.
Oferty złożone przez ww. kluby i stowarzyszenia sportowe analizowała komisja powołana przez burmistrza. Jej członkowie zaproponowali też podział środków pomiędzy poszczególne podmioty. W sumie do dyspozycji działających na terenie miasta podmiotów zajmujących się upowszechnianiem kultury fizycznej i sportu przeznaczono na ten rok 668 tys. zł. Umowy podpisywali z ramienia Miasta burmistrz Piotr Płudowski i Skarbnik Barbara Leszczyńska.


