Coraz więcej osób decyduje się na zakup smartfona, którego nadrzędnym celem będzie możliwość robienia pięknych zdjęć – takich, które wyglądają niemal tak, jak stworzone przy pomocy profesjonalnego aparatu. Sprawdziliśmy, czy da się zrobić dobre zdjęcia na wycieczkach tylko przy użyciu smartfona.

Jakie zalety ma fotografowanie wycieczek smartfonem?

Nadrzędną wartością korzystania ze smartfona zamiast aparatu jest fakt, że telefon jest urządzeniem, którego użyjesz do wielu innych celów. Po pierwsze, to po prostu sposób łączności z rodziną czy znajomymi.

Po drugie – urządzenie do przeglądania internetu. Wreszcie – sprzęt do robienia zdjęć i filmów, przy czym niektóre nowoczesne modele, np. iPhone 16 dostępny tutaj: https://www.euro.com.pl/telefony-komorkowe/apple-iphone-16-128gb-6-1-48mpix-czarny.bhtml to prawdziwie profesjonalny smartfon, z pomocą którego zrobisz zdjęcia na profesjonalnym poziomie.

Dodatkowo posiadanie smartfona z dobrym aparatem oznacza brak konieczności zakupu drogiego sprzętu dedykowanego zdjęciom, a także noszenia go na wycieczki. Zdarza się, że przestrzeń w plecaku jest ograniczona, a dodatkowy, ciężki bagaż może utrudnić wędrówkę i zwiedzanie.

Smartfony są także dużo prostsze w obsłudze, niż aparaty profesjonalne. Intuicyjne kręcenie filmików i robienie zdjęć, wsparcie sztucznej inteligencji w obrabianiu fotografii, a także dedykowane aplikacje do montażu i obróbki. Wszystko to sprawia, że telefon staje się doskonałym rozwiązaniem do robienia relacji z wszelkiego rodzaju wycieczek.

Jak zrobić fantastyczne zdjęcia smartfonem?

Niezależnie od tego, jaki model smartfona wybierzesz, z pomocą kilku trików możesz wydobyć maksimum możliwości wbudowanego aparatu. Jedną z podstawowych zasad jest robienie zdjęć w dobrym oświetleniu – najlepiej dziennym, nie nazbyt jasnym, bo zbyt ostre słońce może prześwietlić fotografie. Unikaj także półmroku, chyba że Twoim celem są zdjęcia intencjonalnie robione w trybie nocnym.

Niektóre nowoczesne modele, w tym wspomniany iPhone 16, oferują także doskonałe tryby portretowe. Możesz więc ująć na zdjęciu i postacie, i tło, które jednak stanie się mniej ważnym aspektem kadru. Wspomnienia z wycieczek to także emocje, gesty, uśmiechy – wszystko to warto uwiecznić na zdjęciach.

Korzystaj ze stabilizacji obrazu. Wiele smartfonów ma rozbudowany system redukujący drgania, jeżeli jednak Ci to nie wystarcza, przyda Ci się gimbal albo inny statyw, który jeszcze bardziej zredukuje poruszenia.

Polecamy także zapoznać się z możliwościami Twojego smartfona, z trybami, które oferuje – makrofotografia, czyli duże zbliżenia, szeroki kąt i inne ciekawe funkcje mogą uświetnić zdjęcia. Dobrze jest także tasować kadrami i rozwiązaniami, aby fotografie zyskały dynamikę, a cała kolekcja prezentowała się zachwycająco.

Garść przydatnych wskazówek

Wycieczka to z reguły sytuacja, w której nie możesz pozwolić sobie na precyzyjne przygotowywanie planu zdjęciowego. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, by wcześniej zastanowić się, jakie kadry chcesz uchwycić. Znajomi na tle zabytku? Widok na jezioro z rozmazanymi górami w tle? Zbliżenie na ptaki siedzące na drzewach?

Jeżeli wcześniej przygotujesz listę pomysłów na kadry, możesz mieć pewność, że nie zabraknie Ci pomysłu na ujęcia na gorąco.

Zadbaj też odpowiednio wcześnie o pobranie albo zakup aplikacji lub programu do obróbki zdjęć, aby od razu móc poprawić ich wygląd z pomocą filtrów, zaawansowanych opcji edycji, kadrowania i innych ulepszeń.

Dodatkowo nie możesz zapomnieć o tym, by na wycieczce mieć odpowiednią ilość pamięci w telefonie albo w chmurze, dzięki czemu zmieścisz tyle zdjęć, ile tylko zechcesz wykonać. Nie ma nic gorszego od tego, gdy znienacka pojawia się komunikat o braku pamięci, wobec czego musisz usuwać na bieżąco świeżo stworzone fotografie.

Pamiętaj, że wycieczka to z reguły sytuacja dynamiczna, a niektóre momenty warte uwiecznienia bywają naprawdę krótkie. Musisz więc reagować szybko, aby zebrać naprawdę dobry materiał!

ARTYKUŁ SPONSOROWANY